Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska ostrzega przed konsekwencjami dalszego blokowania funduszy przez Brukselę

Published

on

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pozuje z polskim premierem Mateuszem Morawieckim przed spotkaniem w siedzibie UE w Brukseli 1 marca 2022 r. Virginia Mayo/Pool via REUTERS/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA (Reuters) – Polska może uderzyć w Unię Europejską, jeśli Warszawa nie zdobędzie swojej części środków na podniesienie się z pandemii, powiedzieli politycy z partii rządzącej po tym, jak Bruksela zasygnalizowała, że ​​nie jest zadowolona z ostatnich reform sądownictwa w kraju .

Ponad 35 miliardów euro (36 miliardów dolarów) dotacji i pożyczek na odzyskanie środków na COVID-19 zostało zawieszonych w związku z awanturą o reformy sądownictwa w Polsce, które zdaniem władz wykonawczych UE podważają standardy demokratyczne.

W czerwcu Komisja Europejska (KE) zatwierdziła finansowanie dla Polski, ale jej szefowa Ursula von der Leyen powiedziała podczas wizyty na spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, że potrzebne są dalsze prace w zakresie praworządności. Kontynuuj czytanie

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Jednak rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) stwierdziła, że ​​jej sztandarowe reformy mają na celu usprawnienie systemu i odmówiono ingerowania w sądy dla korzyści politycznych.

„Jeżeli jest próba zablokowania płatności… a Komisja Europejska próbuje nas naciskać, to nie pozostaje nam nic innego, jak wyciągnąć wszystkie karabiny z naszego arsenału i odpowiedzieć zaporą” – powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział polskie radio publiczne.

PiS nie powiedział, jakie środki może rozważać, ale minister gabinetu Michał Wójcik, członek konserwatywnej partii Jedna Polska – młodszy partner w rządzie – zasygnalizował, że Polska może zawetować niektóre decyzje UE.

„Skoro mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie grają zgodnie z warunkami umowy… myślę, że trzeba grać ostro” – powiedział prywatnej telewizji Polsat News.

READ  Wielka Brytania wysyła kolejne wojska do Polski i Litwy w związku z napięciami na granicy z Białorusią

Polska uchwaliła w maju ustawę zastępującą kontrowersyjną izbę dyscyplinarną dla sędziów nowym organem, a we wtorek Sąd Najwyższy wybrał spośród swoich sędziów kandydatów do nowej izby.

Ale von der Leyen powiedziała w wywiadzie pod koniec lipca, że ​​nowa ustawa nie daje sędziom prawa do zaskarżenia nominacji sędziów bez postępowania dyscyplinarnego, co należy rozwiązać, aby zachować fundusze unijne.

Rzeczniczka Komisji Arianna Podesta powiedziała, że ​​nowe prawo jest ważnym krokiem, ale wstępna ocena UE jest taka, że ​​nie pozwala ona sędziom kwestionować statusu innego sędziego bez ryzyka postępowania dyscyplinarnego.

„Ten problem … musi zostać rozwiązany, aby zobowiązania planu naprawy i odporności zostały spełnione … Nie dokonano oficjalnej oceny, ponieważ do tej pory Polska nie złożyła żadnego wniosku o płatność” – powiedział Podesta podczas odprawa.

Odmowa Warszawy wobec unijnych żądań dotyczących praworządności wywołała krytykę polityków opozycji, że PiS może w końcu dążyć do wyciągnięcia Polski z bloku, czemu rząd zaprzecza.

(1 USD = 0,9770 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Semczuk, Anny Koper i Pawła Florkiewicza; Edytowane przez Davida Holmesa i Marka Pottera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.