Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska ostrzega przed konsekwencjami dalszego blokowania funduszy przez Brukselę

Published

on

Polska ostrzega przed konsekwencjami dalszego blokowania funduszy przez Brukselę

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen pozuje z polskim premierem Mateuszem Morawieckim przed spotkaniem w siedzibie UE w Brukseli 1 marca 2022 r. Virginia Mayo/Pool via REUTERS/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA (Reuters) – Polska może uderzyć w Unię Europejską, jeśli Warszawa nie zdobędzie swojej części środków na podniesienie się z pandemii, powiedzieli politycy z partii rządzącej po tym, jak Bruksela zasygnalizowała, że ​​nie jest zadowolona z ostatnich reform sądownictwa w kraju .

Ponad 35 miliardów euro (36 miliardów dolarów) dotacji i pożyczek na odzyskanie środków na COVID-19 zostało zawieszonych w związku z awanturą o reformy sądownictwa w Polsce, które zdaniem władz wykonawczych UE podważają standardy demokratyczne.

W czerwcu Komisja Europejska (KE) zatwierdziła finansowanie dla Polski, ale jej szefowa Ursula von der Leyen powiedziała podczas wizyty na spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim, że potrzebne są dalsze prace w zakresie praworządności. Kontynuuj czytanie

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Jednak rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) stwierdziła, że ​​jej sztandarowe reformy mają na celu usprawnienie systemu i odmówiono ingerowania w sądy dla korzyści politycznych.

„Jeżeli jest próba zablokowania płatności… a Komisja Europejska próbuje nas naciskać, to nie pozostaje nam nic innego, jak wyciągnąć wszystkie karabiny z naszego arsenału i odpowiedzieć zaporą” – powiedział sekretarz generalny PiS Krzysztof Sobolewski powiedział polskie radio publiczne.

PiS nie powiedział, jakie środki może rozważać, ale minister gabinetu Michał Wójcik, członek konserwatywnej partii Jedna Polska – młodszy partner w rządzie – zasygnalizował, że Polska może zawetować niektóre decyzje UE.

„Skoro mamy do czynienia z ludźmi, którzy nie grają zgodnie z warunkami umowy… myślę, że trzeba grać ostro” – powiedział prywatnej telewizji Polsat News.

READ  Premier Polski cofa premię dla zawodnika Mistrzostw Świata w obliczu inflacji

Polska uchwaliła w maju ustawę zastępującą kontrowersyjną izbę dyscyplinarną dla sędziów nowym organem, a we wtorek Sąd Najwyższy wybrał spośród swoich sędziów kandydatów do nowej izby.

Ale von der Leyen powiedziała w wywiadzie pod koniec lipca, że ​​nowa ustawa nie daje sędziom prawa do zaskarżenia nominacji sędziów bez postępowania dyscyplinarnego, co należy rozwiązać, aby zachować fundusze unijne.

Rzeczniczka Komisji Arianna Podesta powiedziała, że ​​nowe prawo jest ważnym krokiem, ale wstępna ocena UE jest taka, że ​​nie pozwala ona sędziom kwestionować statusu innego sędziego bez ryzyka postępowania dyscyplinarnego.

„Ten problem … musi zostać rozwiązany, aby zobowiązania planu naprawy i odporności zostały spełnione … Nie dokonano oficjalnej oceny, ponieważ do tej pory Polska nie złożyła żadnego wniosku o płatność” – powiedział Podesta podczas odprawa.

Odmowa Warszawy wobec unijnych żądań dotyczących praworządności wywołała krytykę polityków opozycji, że PiS może w końcu dążyć do wyciągnięcia Polski z bloku, czemu rząd zaprzecza.

(1 USD = 0,9770 euro)

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Sprawozdawczość Anny Włodarczak-Semczuk, Anny Koper i Pawła Florkiewicza; Edytowane przez Davida Holmesa i Marka Pottera

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *