Connect with us

Nauka

Polska oskarża Białoruś o naruszenie jej przestrzeni powietrznej – DW – 08.02.2023

Published

on

Polska oskarża Białoruś o naruszenie jej przestrzeni powietrznej – DW – 08.02.2023

Polska wyśle dodatkowe wojska i sprzętu wojskowego do wschodniej granicy po tym, jak we wtorek dwa białoruskie helikoptery wleciały w przestrzeń powietrzną NATO.

„Doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej przez dwa białoruskie helikoptery trenujące w pobliżu granicy” – poinformowało w oświadczeniu Ministerstwo Obrony Narodowej.

Białoruś oddalił zarzucane naruszenie jako „naciągane”.

„Oskarżenia o naruszenie granicy Polski przez śmigłowce Mi-24 i Mi-8 Sił Powietrznych Białorusi i Sił Obrony Powietrznej Białorusi są przesadne i wysuwane przez polskie kierownictwo wojskowe i polityczne w celu usprawiedliwienia gromadzenia sił i środków na granicy z Białorusią” – poinformowało białoruskie Ministerstwo Obrony.

Polska początkowo zaprzeczyła wtargnięciu, ale później stwierdziła, że ​​„naruszenie nastąpiło w rejonie Białowieży, na bardzo małej wysokości, co utrudniało wykrycie przez systemy radarowe”.

Mińsk poinformował Warszawę, że przed zdarzeniem zamierza przeprowadzić ćwiczenia szkoleniowe na tym terenie.

Niektórzy polscy mieszkańcy okolicy donieśli, że wcześniej tego dnia widzieli białoruskie helikoptery i zamieścili zdjęcia i filmy w mediach społecznościowych.

– stwierdziła Polska NATO został poinformowany o napadzie.

Polska wysyła żołnierzy na granicę z Białorusią

Ta przeglądarka nie obsługuje elementu wideo.

Chargé d’affaires w Mińsku „natychmiast odwołany” z powodu „eskalacji”

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Polski poinformowało, że białoruski chargé d’affaires został „natychmiast wezwany” w celu wyjaśnienia sytuacji, a Warszawa „wydała stanowczy protest”.

„Strona polska podkreśliła, że ​​incydent jest postrzegany jako kolejny element eskalacji napięcia na granicy polsko-białoruskiej. Polska ma nadzieję, że Białoruś powstrzyma się od takich działań” – oznajmiło ministerstwo.

Polska i kraje sąsiadujące w Wschodnia flanka NATO wyraził zaniepokojenie możliwym zagrożeniem ze strony sojusznika Rosji, Białorusi, gdzie znaczny kontyngent Grupa Najemników Wagnera obecnie jest zaparkowany po ucieczce stamtąd po tym, co uznano za krótkotrwałą próbę zamachu stanu na Kreml w czerwcu.

READ  Rozszerzenie umowy dystrybucyjnej pomiędzy LEHVOSS Personal Care i Organic Bioactives

W sobotę polski premier Mateusz Morawiecki wyraził zaniepokojenie, twierdząc, że do granicy zbliżyła się grupa 100 najemników Wagnera i oskarżając ich o przygotowanie pomocy migrantom w przedostaniu się do Polski w ramach hybrydowego wysiłku mającego na celu destabilizację kraju przygotowującego się do wyborów. jesień.

Polska i sąsiadująca z nią Litwa, będące członkami UE i NATO, z trudem powstrzymują falę migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki, chcących przekroczyć swoje granice przez Białoruś.

Mińsk oskarżany jest o systematyczne przyciąganie na Białoruś migrantów z zamiarem wypuszczenia ich do UEmiara białoruskiego siłacza Aleksander Łukaszenka zaprzeczony.

eis, js/wd (AFP, Reuters)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *