Connect with us

Zabawa

„Chłopi” najbardziej udanym polskim filmem 2023 roku

Published

on

„Chłopi” najbardziej udanym polskim filmem 2023 roku

– Z ponad 1,5 milionami widzów, film DK Welchmana i Hugh Welchmana, będący jednocześnie polskim kandydatem do Oscara, zajął czwarte miejsce w krajowej kasie

Rolnicy przez DK Welchmana i Hugh Welchmana

Liczba kinomanów w Polsce rośnie w związku z Covid-19; Jednakże, podobnie jak w wielu innych krajach europejskich, w przypadku lokalnych tytułów zadanie zwabienia widzów z powrotem do ciemnych pokoi okazuje się znacznie trudniejsze. Pierwsza połowa 2023 roku pokazała tę dynamikę w przypadku najpopularniejszego tytułu: Niebo w piekle z Tomasza Mandesa, co odpowiada mniej niż 500 000 odwiedzających. Bardziej udany dla polskiego kina okazał się jednak ostatni kwartał roku Rolnicy [+see also:
film review
trailer
film profile
]
, który miał premierę w lokalnych kinach 13 listopada i sprzedał ponad 1,5 miliona biletów. Ręcznie malowany film w reżyserii DK Welchman I Hugh Welchmana to także polska pozycja do Oscara (zobacz aktualności), której premiera odbędzie się w grudniu (w Wielkiej Brytanii), a za granicą w 2024 roku.

(Ciąg dalszy artykułu poniżej – Informacja handlowa)

Pierwszą wicemiss w box office, Zielona granica [+see also:
film review
trailer
film profile
]
to najnowsze dzieło nagrodzone w Wenecji Agnieszki Holender, które przyciągnęło 762 000 odwiedzających. Film przedstawiający kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej spotkał się z ostrym sprzeciwem ze strony sił prawicowych w Polsce, ale spotkał się także z ogromnym, ciepłym wsparciem ze strony publiczności artystycznej. familijny film aktorski, O psie, który jezdzil kolejao psie jadącym pociągiem i kontrolowanym przez niego Magdalena Niećzajął trzecie miejsce z 717 000 odwiedzających, natomiast komedia teściowie 2 zajął czwarte miejsce z 624 000 sprzedanymi biletami. Listę pięciu najlepszych tytułów lokalnych uzupełniają wspomniane powyżej Niebo w piekle.

RolnicyWyniki zaowocowały także czwartym miejscem filmu w ogólnej kasie, wśród której dominowały produkcje amerykańskie Barbie: Film (2,8 mln odwiedzających), Kot w butach: Ostatnie życzenie (2,4 mln) i Oppenheimera [+see also:
film review
trailer
film profile
]
(1,9 mln). The rolnicyWydajność przekroczyła nawet oczekiwania branży, ponieważ większość ludzi przewidywała, że ​​targi odwiedzi tylko milion osób. „Film radzi sobie obecnie fenomenalnie i miał szansę przekroczyć granicę 1,7 miliona”. Michał Broniszewski, szef dystrybucji kinowej w Galapagos Films, mówi Cineuropa. „Plus, wielkie liczby są dla O psie, który jezdzil koleja to najlepszy wynik dla polskiego filmu familijnego od tamtej pory Gavina Hooda’S Na pustyni i w dziczy [which premiered in 2001]co pokazuje, że potrzeba większej liczby projektów dla rodzin i dzieci, zwłaszcza tych opartych na książkach – dodaje.

Zauważa też, że imponująca liczba widzów na topowe polskie filmy nie jest jeszcze powodem do skrajnego optymizmu. „Mówimy tu o pięciu, sześciu tytułach, a wciąż istnieje duża grupa polskich filmów, które mimo rozbudowanych kampanii reklamowych nie są w stanie osiągnąć 100-tysięcznej, a czasami nawet 50-tysięcznej oglądalności” – wyjaśnia Broniszewski. „Dyskusja na temat tego, co cała branża może zrobić, aby wspierać lokalne produkcje i jak pracować, aby je promować, pozostaje otwarta [interest] o polskich filmach w kinach, być może o obniżeniu cen biletów i wreszcie o tym, jakie projekty należy realizować, aby przyciągnąć widzów do kin”.

Liczba ta będzie prawdopodobnie nadal powoli rosła aż do końca roku, a planowane są jeszcze tylko dwie premiery kinowe: dokument Vika z Agnieszka Zwiefka i animacja Kicia Kocia na Święta z Marta Stróżycka.

(Ciąg dalszy artykułu poniżej – Informacja handlowa)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *