Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska: „Ogromne” ilości odpadów chemicznych wrzucane do rzeki

Published

on

WARSZAWA, Polska (AP) – Premier Polski powiedział w piątek, że „ogromne ilości odpadów chemicznych” prawdopodobnie zostały celowo wrzucone do rzeki Odry, która płynie wzdłuż granicy z Niemcami, powodując tak poważne szkody w środowisku, że rzeka lat , aby odzyskać .

W ciągu ostatnich dwóch tygodni na brzegach Odry lub wyrzuconych na brzeg widziano tony martwych ryb, ale problem przerodził się w poważny skandal dopiero pod koniec tego tygodnia.

Premier Mateusz Morawiecki, którego rząd jest pod presją, by uporać się z poważną katastrofą ekologiczną, obiecał, że polskie władze pociągną sprawców do odpowiedzialności.

„Prawdopodobnie z pełną świadomością zagrożeń i konsekwencji wrzucono do Odry ogromne ilości odpadów chemicznych” – powiedział w filmie na Facebooku. „Nie pozwolimy tej sprawie odpocząć. Nie spoczniemy, dopóki winni nie zostaną surowo ukarani”.

Niemieckie media podały, że trucizną jest rtęć, chociaż nie zostało to oficjalnie potwierdzone.

Trwają badania mające na celu ustalenie przyczyny masowego wymierania ryb. Pod koniec lipca w pobliżu Oławy w południowo-zachodniej Polsce po raz pierwszy zauważono liczne martwe ryby i martwe zwierzęta, takie jak bobry.

Przemysław Daca, szef Krajowej Agencji Gospodarki Wodnej Wody Polskie, powiedział w czwartek, że z rzeki usunięto 10 ton martwych ryb.

„To pokazuje, że mamy do czynienia z gigantyczną i bezprecedensową katastrofą ekologiczną” – powiedział na konferencji prasowej w pobliżu rzeki, gdzie urzędnicy zmierzyli się z rozgniewanymi mieszkańcami.

Tymczasem niemieccy urzędnicy skarżyli się, że Polska złamała traktat międzynarodowy, nie informując ich od razu o możliwym skażeniu rzeki. Kapitan łodzi po raz pierwszy powiadomił władze niemieckie o martwych rybach 9 sierpnia.

„Wiemy, że łańcuch zgłaszania takich przypadków nie działał” – powiedział dziennikarzom w Berlinie Christopher Stolzenberg, rzecznik Federalnego Ministerstwa Środowiska.

Stolzenberg powiedział, że niemieckie władze są w kontakcie ze swoimi polskimi odpowiednikami, aby uzyskać więcej informacji na temat sytuacji i udzielić wnioskowanej pomocy.

READ  Polska chce kupić dom wakacyjny Marie Curie we Francji

Polska wysłała żołnierzy do pomocy w oczyszczaniu rzeki Odry, a stowarzyszenie rybaków w Zielonej Górze, mieście w zachodniej Polsce, poinformowało w piątek, że zaprzestało połowów w rzece z powodu skażenia.

Według Morawieckiego poziom zanieczyszczenia jest tak duży, że odbudowa ekosystemu rzecznego może trwać latami.

Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował w czwartek, że do pomocy w usuwaniu zanieczyszczeń z rzeki, zwanej po niemiecku Odrą, a po polsku i czesku jako Odra, rozmieszczani są żołnierze i rezerwiści. Płynie setki kilometrów na północ od Gór Odrzańskich w Czechach i wpada do Morza Bałtyckiego.

___

Przyczynił się do tego Frank Jordans w Berlinie.

___

Śledź wszystkie raporty AP dotyczące zmian klimatycznych i kwestii środowiskowych na https://apnews.com/hub/climate-and-environment.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.