Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska oferuje kupno nagrań J&J z Danii

Published

on

WARSZAWA (Reuters) – Polska zaoferowała zakup szczepionek Johnson & Johnson COVID-19 z Danii, powiedział rzecznik rządu w środę po tym, jak Kopenhaga wykluczyła zastrzyki z programu szczepień z powodu możliwego związku z zakrzepami krwi.

Niektóre kraje Europy Środkowej, w tym Polska, chcą przyspieszyć swoje programy szczepień po opóźnieniach w zamówieniach, aw niektórych przypadkach zajmują mniej ostrożne stanowisko niż kraje takie jak Dania.

W poniedziałek Dania była pierwszym krajem, który wykluczył szczepionkę J&J. W ubiegłym miesiącu zaprzestano stosowania szczepionki przez firmę AstraZeneca, powołując się na podobne obawy.

Według władz polskich ryzyko opóźnienia programu szczepień przewyższa ryzyko związane ze strzelaniną.

„Polska wyraziła taką chęć (wykupienia nagrań J&J) … Premier wysłał list do premiera Danii w sprawie tych szczepionek, które można zastosować na rynku europejskim” – powiedział Reuterowi rzecznik prasowy Piotr Müller. telefonicznie, potwierdzenie relacji Polsat News.

Müller dodał, że Polska jest gotowa na zakup wszystkich szczepionek dopuszczonych do użytku w Unii Europejskiej, w tym AstraZeneca.

Wcześniej Polsat zacytował polskiego premiera Mateusza Morawieckiego w liście do swojego duńskiego odpowiednika, który powiedział: „Jeśli Dania zdecyduje się odsprzedać część swoich akcji (z zastrzyków J&J), Polska jest gotowa kupić te szczepionki”.

Kancelaria premiera Danii nie była w stanie od razu skomentować sprawy.

Europejska Agencja Leków stwierdziła 20 kwietnia, że ​​znalazła możliwy związek między szczepionką J&J a rzadkimi problemami z krzepnięciem krwi u dorosłych, którym podawano dawkę w Stanach Zjednoczonych. Ale to potwierdziło ogólną korzyść szczepionki przeciwko wszystkim zagrożeniom.

Polska, największy kraj we wschodnim skrzydle Unii Europejskiej, zaszczepiła dotychczas w pełni ponad 3,1 miliona osób z około 38 milionów mieszkańców.

(Relacje Alana Charlisha i Anny Włodarczak-Semczuk w Warszawie, Nikolaj Skydsgaard w Kopenhadze, montaż: Gareth Jones)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *