Connect with us

Gospodarka

Polska niespodziewanie podnosi stopy procentowe po raz pierwszy od 2012 r.

Published

on

(Bloomberg) – Polska nieoczekiwanie podniosła koszty finansowania zewnętrznego po raz pierwszy od 2012 r., ustępując miejsca presji rządów i inwestorów, by walczyć z rosnącą inflacją, co już doprowadziło do podwyżek stóp procentowych w Europie Wschodniej.

Najczęściej czytane przez Bloomberg

Ruch ten nastąpił kilka godzin po tym, jak premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę, że oczekuje „odpowiedniej” reakcji banku centralnego na najszybszy wzrost cen od dwóch dekad – komentarze, które niektórzy postrzegali jako sygnał, że polityczna akceptowalność wyższej inflacji maleje.

Bank centralny podniósł swoją referencyjną stopę procentową z rekordowo niskiego poziomu 0,1% do 0,5%, czego nie przewidział żaden z 29 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg. Złoty odnotował największy wzrost informacji wśród walut rynków wschodzących, obligacje przedłużyły wyprzedaż, a indeks pożyczkodawców WIGBank osiągnął najwyższy poziom od 2018 roku.

Prezes banku centralnego Adam Glapiński powiedział niecały dzień wcześniej, że podwyżka jest nieuchronna, ale nie zasygnalizował, że taka jest nieuchronna – powiedział nawet, że może to zająć nawet pięć kwartałów.

W środowym komunikacie bank nie powiedział, czy nastąpią dalsze podwyżki stóp, powiedział tylko, że wzrost cen konsumpcyjnych pozostanie wysoki – na poziomie 5,8%, jednym z najszybszych w Unii Europejskiej.

„Bank centralny nie mógł dłużej ignorować takiej inflacji” – powiedziała Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego SA. „Z drugiej strony, biorąc pod uwagę dotychczasowe wypowiedzi Glapińskiego, jest to decyzja całkowicie szokująca”.

Ale choć zaskakujące, to posunięcie tylko przybliża Polskę do krajów sąsiednich. Węgry i Czechy kilkakrotnie podnosiły stopy procentowe w reakcji na podobne skoki inflacji i planują kolejne podwyżki. Rumunia niespodziewanie podniosła stopy procentowe po raz pierwszy od 2018 r. we wtorek.

READ  Polscy pracownicy służby zdrowia obawiają się załamania systemu medycznego z powodu COVID i niedoborów kadrowych

Zarówno regionalnie, jak i regionalnie wzrosła presja na zaostrzenie krajowej polityki pieniężnej, nawet gdy gwałtowny wzrost liczby przypadków Covid-19 pojawił się w związku z ożywieniem gospodarczym po zamknięciu.

Trzech poprzedników Glapińskiego ostrzegało w liście otwartym w tym tygodniu, że dalsze opóźnienia w podwyżkach stóp zagroziłyby gospodarce i stanowiłyby naruszenie mandatu banku centralnego dotyczącego stabilności cen. Były gubernator Marek Belka wymienił spiralę inflacji płac jako jedno z zagrożeń.

Dla analityków ING Banku trwają prace nad dalszymi podwyżkami stóp, które ostatecznie sprowadzą benchmark do 2%, w porównaniu do 1,5% przed pandemią.

„To nie koniec” – napisali w tweecie. „Widzimy dużą ekspansję fiskalną w 2022 r. i wysoką inflację”.

Najczęściej czytane przez Bloomberg Businessweek

© 2021 Bloomberg LP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *