Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska nie powinna za wszelką cenę zostać w UE – mówi minister

Published

on

Polska nie powinna za wszelką cenę zostać w UE – mówi minister

WARSZAWA (Reuters) – Polska nie powinna za wszelką cenę pozostać członkiem Unii Europejskiej – powiedział minister sprawiedliwości w opublikowanym w piątek wywiadzie, gdy wystąpił przeciwko temu, co nazwał „wymuszeniami” bloku w sprawie polskiej reformy sądownictwa.

Komentarze pojawiają się w miarę nasilania się napięć między Warszawą a Brukselą, a długoletni spór prawny nabiera tempa po zamknięciu Polski w styczniu.

„Jestem zagorzałym przeciwnikiem nielegalnego szantażowania Unii Europejskiej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (ETS)” – powiedział dziennikowi „Rzeczpospolita” Zbigniew Ziobro.

„Przekonanie, że UE jest dobrym wujkiem i daje nam pieniądze i że wszyscy powinniśmy za wszelką cenę zaakceptować ich żądania, jest propagandą i błędem” – powiedział, dodając, że Polska powinna być w UE, ale nie dla wszystkich Cena.

Ziobro, lider arcykonserwatywnego młodszego partnera w koalicji rządzącej w Polsce, jest architektem reformy sądownictwa, która postawiła Polskę na kursie kolizyjnym z Brukselą, według której Warszawa podważa niezawisłość sądów największego wschodniego członka bloku.

Komisja Europejska zapowiedziała, że ​​Polska będzie musiała wykonać orzeczenie TSUE nakazujące rozwiązanie organu dyscyplinarnego dla sędziów, które zdaniem krytyków zostały upolitycznione.

W czwartek prezes Sądu Najwyższego częściowo zamroził salę.

Polska koalicja rządząca Zjednoczonej Prawicy jest głęboko podzielona w kwestii odpowiedzi na brukselskie ultimatum.

Bardziej umiarkowane skrzydło wezwało do kompromisu, podczas gdy partia Jedna Polska Ziobry twierdzi, że reformy są konieczne, aby niektórzy sędziowie nie wierzyli, że są ponad prawem.

Zapytany, czy Zjednoczona Polska pozostanie w koalicji, jeśli Polska zaakceptuje orzeczenie ETS, Ziobro powiedział, że istnieją „granice kompromisu”.

Z badań wynika, że ​​zdecydowana większość Polaków opowiada się za członkostwem w UE. Jednak niedawny sondaż dla Rzeczpospolitej pokazał, że 17% Polaków jest za wyjściem z bloku, co stanowi wzrost w porównaniu z poprzednimi sondażami.

READ  Parlament Europejski apeluje o „zakrojoną na szeroką skalę misję obserwacyjną” w nadchodzących wyborach w Polsce

(Sprawozdawczość Alana Charlisha i Anny Włodarczak-Semczuk; montaż Tomasz Janowski)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *