Connect with us

Gospodarka

Polska naciska na zaostrzenie sankcji wobec Białorusi

Published

on

Polska naciska na zaostrzenie sankcji wobec Białorusi

Po spotkaniu ze swoim holenderskim odpowiednikiem polski premier Mateusz Morawiecki powiedział, że ostatnie działania reżimu Łukaszenki zmusiły Polskę do nałożenia kolejnych sankcji na Białoruś i że będzie też lobbował w Radzie Europy za ostrzejszymi sankcjami.

Macron przyznaje, że ostrzeżenia o Rosji były słuszne, zignorował ostrzeżenia o Białorusi

Podczas wizyty w Bratysławie prezydent Emmanuel Macron przyznał, że Francja powinna była poświęcić więcej uwagi krajom Europy Środkowo-Wschodniej.

Zobacz więcej

W środę premier Morawiecki udał się do Hagi, gdzie spotkał się z premierem Holandii Markiem Rutte. Podkreślił, że „Holandia jest naprawdę bardzo wrażliwa na kwestie związane z obecnym kryzysem, obecnie największym wyzwaniem, przed którym wszyscy stoimy: wojną na Ukrainie”. tych, którzy nadają na tych samych falach”. Ale Rosja nie jest jedynym zagrożeniem, podobnie jak jej marionetkowy reżim na Białorusi.

„W związku z ostatnimi działaniami reżimu Łukaszenki na Białorusi, które całkowicie łamią i depczą prawa człowieka, Polska została zmuszona odpowiedzieć dodatkowym pakietem sankcji. W Radzie Europy będę też domagał się dalszego zaostrzenia sankcji wobec Białorusi – powiedział Morawiecki, dodając, że sztuczny kryzys uchodźczy na granicy polsko-białoruskiej dobitnie pokazuje, jak bardzo reżim Łukaszenki jest zależny od decyzji na Kremlu.

Morawiecki powiedział, że chce wraz z premierem Holandii dyskutować o wyzwaniach związanych z masową migracją.

„Migracja jest wyzwaniem sama w sobie, zwłaszcza tworzenie nowych szlaków migracyjnych, [such as] z Bliskiego Wschodu przez Białoruś. „Manipulowane migracje nie są problemem, którym musimy się zajmować” – powiedział Morawiecki.

Polski premier powiedział też, że Rosja wykorzystuje Białoruś do obchodzenia sankcji.

„Na tym tle Polska stara się nie tylko ściśle przestrzegać tych sankcji, ale także zadbać o to, by nie dało się ich obejść” – powiedział Morawiecki. „Zaostrzenie pakietów sankcji [so that they cannot be circumvented] Ważne jest, aby Rosja głęboko odczuła, jak sankcje wpływają na jej gospodarkę, i nie czuje tego jeszcze wystarczająco”.

READ  Microsoft i Lightsource BP współpracują, aby osiągnąć przełom w energetyce słonecznej w Polsce

Polska wraz z kilkoma innymi krajami negocjuje dalsze sankcje wobec Białorusi – poinformował polski premier.

„Oczywiście kluczowe znaczenie mają działania całej Unii Europejskiej” – dodał. – Zajmę się tym na najbliższym posiedzeniu rady. [of Europe] za kilka tygodni”.

Zdaniem Morawieckiego dodatkową korzyścią jest m.in Dalsze sankcje wobec Białorusi byłyby „sygnałem dla wszystkich, którzy chcą ściśle, bardzo blisko współpracować z Kremlem, że to się nie opłaca”.

Źródło:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *