Connect with us

Gospodarka

Polska musi poprawić produktywność biznesu, mówi Bank Światowy – The First News

Published

on

Raport przypomniał, że PKB Polski potroił się w ciągu ostatnich trzech dekad i że w 2009 roku kraj ten wszedł do grupy gospodarek o wysokich dochodach, zdefiniowanej w metodologii Banku Światowego.
Rafał Guz/PAP

Polska powinna inwestować w poprawę produktywności, aby utrzymać wysokie tempo wzrostu, poinformował Bank Światowy w środowym raporcie.

Jak podał Bank Światowy, tempo wzrostu polskiej gospodarki było jednym z najwyższych na świecie w ciągu ostatnich 30 lat. Jednak, aby kraj nadal zmniejszał dystans do Europy Zachodniej, Polska powinna wspierać wzrost produktywności za pomocą odpowiednich instrumentów publicznych, w tym skoncentrowanych na małych i średnich przedsiębiorstwach (MŚP), powiedział Bank Światowy w swoim raporcie zatytułowanym Pathways to Productivity Wzrost w Polsce”.

Raport przypomniał, że PKB Polski potroił się w ciągu ostatnich trzech dekad i że w 2009 roku kraj ten wszedł do grupy gospodarek o wysokich dochodach, zdefiniowanej w metodologii Banku Światowego. Jednak pomimo znakomitych wyników wzrostu, polska gospodarka nadal pozostaje w tyle za wieloma krajami europejskimi, ostrzega raport.

Luka widoczna jest również na poziomie firmy, gdzie przeciętna polska firma produkcyjna potrzebuje trzy razy więcej pracowników do wyprodukowania tego samego towaru niż porównywalna firma niemiecka.

Ponadto wydajność produkcji nie rosła gwałtownie od 2012 r., a rozwój sektora jest napędzany głównie przez kapitałochłonność.

Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie, ostrzegł, że pomimo imponującego wzrostu gospodarczego Polska stoi przed poważnymi wyzwaniami, w tym poziomem inwestycji i starzeniem się społeczeństwa.

Rekomendacje Banku dla Polski obejmują doskonalenie umiejętności zarządczych i kadrowych, lepsze wykorzystanie usług doradztwa biznesowego oraz wspieranie klastrów przedsiębiorczości. Bank stwierdził również, że rząd powinien wspierać MŚP poprzez usuwanie barier regulacyjnych i finansowych oraz promowanie technologii cyfrowych.

READ  Gospodarki Europy Środkowej ryczą, ale wojna wkrótce osłabi wzrost
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.