Connect with us

Gospodarka

Polska może kwestionować decyzje w sprawie certyfikacji Nord Stream – mówi polski ekspert – Business & Economy

Published

on

WARSZAWA, 23 września. / TASS /. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które uzyskało prawo do udziału w procesie certyfikacji operatora gazociągu Nord Stream 2, Nord Stream 2 AG, przedstawi swoje argumenty i te w tej sprawie by zakwestionować podjęte decyzje, ekspert ds. energetyki i spraw międzynarodowych, powiedział w czwartek TASS redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl Wojciech Jakobik.

„Udział PGNiG w certyfikacji oznacza, że ​​argumenty tej spółki przeciwko Nord Stream 2 AG zostaną wysłuchane przed niemieckim organem regulacyjnym. Jeśli te argumenty zostaną wysłuchane na pewnym etapie procesu certyfikacji, Nord Stream 2 będzie mógł być zmiany tak, aby była zgodna ze standardami europejskimi i była mniej szkodliwa z polskiego punktu widzenia” – powiedział.

“Te argumenty można wykorzystać na każdym etapie certyfikacji, [particularly to make sure] jest przeprowadzana prawidłowo, aby w przypadku naruszeń mogła zostać zakwestionowana. Warto zauważyć, że certyfikacja przeprowadzana przez Federalną Agencję Sieci powinna być zatwierdzona przez Komisję Europejską – dodał ekspert.

W środę poinformowano, że Federalna Agencja ds. Sieci (BNetzA) udzieliła udziału w procesie certyfikacji Nord Stream 2 Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA oraz jego niemieckiej spółki zależnej PGNiG Supply & Trading GmbH.

Strona polska twierdzi, że spółka Nord Stream 2 AG nie spełnia formalnych i materialnych wymogów certyfikacji w modelu preferencji niezależnego operatora systemu przesyłowego (ITO) i dodaje, że pozytywna decyzja BNetzA zagroziłaby bezpieczeństwu dostaw dla UE i państwa członkowskie.

Strona polska jest również zdania, że ​​uruchomienie gazociągu przed ostateczną decyzją certyfikacyjną jest naruszeniem prawa niemieckiego i unijnego.

Budowa Nord Stream 2 została w pełni zakończona 10 września. Przed rozpoczęciem pompowania operator projektu powinien przedłożyć Urzędowi Górniczemu Stralsund świadectwo zgodności technicznej. Powinna być również zarejestrowana jako niezależna firma transportowa – Federalna Agencja Sieci powinna wydać certyfikację do 8 stycznia 2022 roku. Organ nie może zabronić podsłuchu, ale jeśli rozpocznie się przed zakończeniem rejestracji, operator zostanie ukarany grzywną.

READ  PUE ZUS wkrótce bez Flash Playera. Obecnie pracujemy nad nowymi wersjami aplikacji
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *