Connect with us

Gospodarka

Polska może być w tym roku jednym z trzech największych partnerów handlowych Ukrainy

Published

on

Polska ma wszelkie szanse być w tym roku jednym z trzech największych partnerów handlowych Ukrainy – powiedział w rozmowie z Ukrinform ambasador Ukrainy w Polsce Andrii Deshchytsia.

„Jeśli utrzyma się obecna pozytywna dynamika handlu dwustronnego, Polska ma w 2020 roku wszelkie szanse nie tylko na poprawę wyników z 2019 roku [$7.4 billion], ale także pewny, że wejdzie do pierwszej trójki ukraińskich partnerów handlowych na świecie przed Niemcami ”- powiedział Deshchytsia.

Według niego, w tym roku, pomimo niekorzystnych okoliczności epidemiologicznych, Ukrainie udało się uniknąć najgorszego scenariusza i utrzymać handel z Polską w ubiegłym roku.

Według Ambasadora Polska przez pierwsze dziesięć miesięcy 2020 roku pozostała czwartym co do wielkości partnerem handlowym Ukrainy po Chinach, Niemczech i Rosji. Dwustronny handel towarami osiągnął prawie 6 miliardów dolarów. Ponadto Polska jest drugim po Chinach co do wielkości rynkiem ukraińskiego eksportu towarów o wartości 2,6 mld USD.

Według Deshchytsia, w Kijowie i Warszawie udało się niedawno uzgodnić, że liczba zezwoleń na przewozy towarowe w obu krajach w 2021 roku jest teraz niższa niż w tym roku – 160 tys.

„Po długich dyskusjach stronie ukraińskiej udało się zapobiec obniżeniu kwot na wymianę zezwoleń na 2021 r. I utrzymać je na poziomie z poprzedniego roku – 160 tys. Zezwoleń. Widać, że to nie wystarczy. Dlatego mamy przyszły rok Na pewno wrócę do kwestii udzielania dodatkowych zezwoleń ukraińskim przewoźnikom – powiedział.

na

READ  RYNKI WSCHODZĄCE - EMEA FX wygrywa, gdy ostrożny Fed łagodzi presję na dolara
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.