Connect with us

Gospodarka

Polska min klimatyczna wzywa do solidarności w obliczu europejskiego kryzysu energetycznego

Published

on

Polska min klimatyczna wzywa do solidarności w obliczu europejskiego kryzysu energetycznego

ANKARA

Polska wezwała UE do zwrócenia uwagi na kraje, które potrzebują zasobów energetycznych na zimę w swojej ogólnej propozycji dla państw członkowskich, aby zmniejszyć zużycie gazu, powiedziała we wtorek Anna Moskwa, polska minister klimatu i środowiska.

Przekonywała, że ​​proponowany przez UE mechanizm solidarności energetycznej nie może prowadzić do obniżenia bezpieczeństwa energetycznego państwa członkowskiego UE, jeśli dostawy z Rosji zostaną zmniejszone z powodu sankcji nałożonych w związku z wojną rosyjsko-ukraińskim.

„Nie możemy mówić o wymuszonym rozwiązaniu w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. Solidarność należy okazywać przede wszystkim potrzebującym, a nie tym, którzy sami sobie radzą – powiedziała.

Ostrzegła o konieczności utrzymania solidarności UE w odpowiedzi na rosyjską agresję, w tym energetyczną, mówiąc: „Solidarność wymaga działania w duchu współpracy i koordynowania działań w celu złagodzenia kryzysu”.

Rozporządzenie UE, które ma zostać przyjęte przez Radę, wyznacza cel redukcyjny dla państw członkowskich, a mianowicie 15% redukcję zużycia gazu od teraz do następnej wiosny.

Jednak Moskwa stwierdziła, że ​​każdy kraj powinien mieć możliwość ustalenia własnej strategii bezpieczeństwa energetycznego.

„Nie sądzimy, że byłoby to konieczne lub użyteczne. Jeśli chodzi o polskie osiągnięcia, Polska aktywnie przygotowywała się od początku kryzysu energetycznego, podczas gdy zużycie gazu w wielu innych państwach członkowskich utrzymuje się na podobnym poziomie, a nawet wyższym niż w Polsce.Do ewentualnego kryzysu Polska przygotowywała się już poprzez rozszerzenie swojego magazyny się zapełniły” – wyjaśnił Moskwa.

Polski minister powiedział, że Warszawa od dawna sygnalizowała, że ​​Moskwa prowadzi politykę szantażu energetycznego wobec Europy.

„Kwestia zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego UE i dywersyfikacji kierunków dostaw surowców strategicznych do państw członkowskich została przez nas wskazana jako nadrzędny cel unijnej polityki energetycznej. Rozmawialiśmy o tym nie tylko przy okazji gazociągu Nord Stream 2. Niestety, na dzień 24 lutego br. niektóre państwa członkowskie UE nie zdawały sobie sprawy lub udawały, że nie zdają sobie sprawy z powagi tych problemów – powiedziała.

READ  EBOR pożycza 42 mln euro na wsparcie Cersanit w Polsce i na Ukrainie

Odpowiadając na zawieszenie przez Rosję dostaw gazu do Polski, powiedziała, że ​​Polska jest gotowa na ten ruch, ponieważ już planuje wstrzymanie importu gazu z Rosji do końca 2022 roku.

Plan ten jest konsekwentnie realizowany od 2015 roku, kiedy to rząd podjął działania zmierzające do dywersyfikacji źródeł dostaw gazu ziemnego, zwieńczone w tym roku kluczowymi projektami infrastrukturalnymi w celu zaspokojenia zapotrzebowania na gaz z kierunków innych niż Rosja.

Plan ten umożliwi także regionalną współpracę w sektorze gazu ziemnego i bezpieczeństwo energetyczne dzięki położeniu geograficznemu Polski, dając Europie Środkowo-Wschodniej szeroki dostęp do globalnego rynku LNG i złóż Norweskiego Szelfu Kontynentalnego.

Kluczową rolę odgrywa w tym połączenie Polska-Litwa, które umożliwia import gazu z terminalu LNG w Kłajpedzie na Litwie, ale są też plany dalszych połączeń rurociągowych i modernizacji infrastruktury LNG.

„W tym roku zostaną uruchomione połączenia gazociągowe z Norwegią (Baltic Pipe) i Słowacją. Podobnie działamy w obszarze infrastruktury odbiorczej LNG. Zdolności regazyfikacyjne terminalu LNG w Świnoujściu zostaną zwiększone z 6,2 mld m sześc. do 8,3 mld m sześc. rocznie, a w ciągu najbliższych pięciu lat powinien zostać oddany także nowy polski terminal w Gdańsku – powiedziała Moskwa.

Moskwa prowadziła kampanię na rzecz zwiększenia pojemności podziemnych magazynów gazu w Polsce z obecnych 3,23 mld m sześc. do łącznej pojemności grubo ponad 4 mld m sześc.

– „Przemyśl niemądre decyzje”

Moskwa wyjaśniła trudności w realizacji celów klimatycznych i planów redukcji emisji wyznaczonych przez UE poprzez ETS (Europejski System Handlu Emisjami) w obliczu wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego w Europie.

„Polska transformacja energetyczna to transformacja dialogu. Polska nie neguje potrzeby przekształceń, ochrony zasobów naturalnych i zachowania różnorodności biologicznej. Polska polityka energetyczna i transformacja są dobrze przemyślane, w przeciwieństwie do dokumentów europejskich. Zdecydowanie popieramy wszystkie te kierunki, ale nie jesteśmy w stanie znaleźć uzasadnienia dla wszystkich danych, które mamy na tych ścieżkach, zwłaszcza biorąc pod uwagę wojnę na Ukrainie – powiedziała.

READ  Fitch zwiększa średnioterminową potencjalną stopę wzrostu Indii do 6,2%

Ponieważ Rosja używa energii jako broni, transformacja energetyczna nie może odbywać się niezależnie od sytuacji społecznej czy bezpieczeństwa państw.

Powiedziała, że ​​cel ochrony planety musi zostać osiągnięty w sposób społecznie akceptowalny i dlatego zaleciła, aby na tym etapie kryzysu energetycznego Polska zaproponowała partnerom UE zawieszenie i reformę nieskutecznych instrumentów ochrony klimatu.

„System ETS powinien zostać natychmiast zawieszony, przynajmniej na jakiś czas, podobnie jak przepisy, które utrudniają spalanie węgla w UE i jego wykorzystanie w gospodarce” – powiedziała.

Dodała, że ​​wyłączanie elektrowni jądrowych, w niektórych przypadkach na kilka miesięcy przed zimą dla niektórych krajów, kiedy znana jest trudna sytuacja na unijnym rynku gazu, nie powinno mieć miejsca.

„Wzywamy do ponownego rozważenia takich niemądrych decyzji, które mogą doprowadzić do jeszcze większego kryzysu energetycznego w całej UE. Kiedy bezpieczeństwo energetyczne jest w pełni zagwarantowane, jesteśmy gotowi do współpracy w duchu solidarności w ramach obecnych ram prawnych” – powiedziała.

Strona internetowa Agencji Anadolu zawiera tylko część wiadomości oferowanych abonentom w systemie AA News Broadcasting System (HAS), w formie skróconej. Prosimy o kontakt w sprawie opcji subskrypcji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *