Connect with us

Gospodarka

Scholz, polski premier rozmawia o migracji, energii i UE

Published

on

Kanclerz Olaf Scholz jest w Warszawie na rozmowy z premierem Polski Mateuszem Morawieckim na temat migracji, energii, spraw unijnych i napięć na wschód od granicy bloku

WARSZAWA, Polska – Nowy kanclerz Niemiec Olaf Scholz przyjechał w niedzielę do Warszawy, aby porozmawiać z premierem Polski Mateuszem Morawieckim o migracji, energetyce, sprawach UE i napięciach na wschód od granicy bloku.

Morawiecki przywitał go z honorami wojskowymi przed Kancelarią Premiera RP. Była to jedna z pierwszych wizyt Scholza po tym, jak w środę został zaprzysiężony do swojego koalicyjnego gabinetu.

Warszawski rząd jest też uwikłany w pogłębiający się spór z Komisją Europejską, unijną władzą wykonawczą, która wstrzymuje środki od Polski na odbudowę pandemii, ponieważ polityka rządu podważa niezależność sądownictwa w tym kraju.

Scholz i Morawiecki powinni także omówić złożone stosunki dwustronne pod nowym rządem Niemiec. Dobre stosunki sąsiedzkie wciąż pozostają w cieniu II wojny światowej, zwłaszcza za obecnego prawicowego rządu Polski, który mówi, że Niemcy są winni Polsce odszkodowanie za zniszczenia wojenne.

Agnieszka Lada-Konefal, wicedyrektor Niemieckiego Instytutu Spraw Polskich w Darmstadt oczekuje, że rząd Scholza będzie kontynuował dialog i kontakty z Polską, która jest ważnym członkiem wschodniej flanki UE i piątym co do wielkości partnerem handlowym Niemiec.

Wizyta ma miejsce 30 lat po ratyfikacji przez oba parlamenty traktatu o dobrosąsiedzkich stosunkach i przyjaznej współpracy.

READ  Niemcy rejestrują nowych uchodźców przez Polskę i Białoruś | Niemcy | Wiadomości i szczegółowe relacje z Berlina i nie tylko | DW

Nowa minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock była w piątek w Warszawie. Wyraziła poparcie Niemiec dla Polski, która zapieczętowała swoją wschodnią granicę przed migrantami, których władze białoruskie najwyraźniej zachęcają do nielegalnego przejścia. Wezwała również do humanitarnego traktowania migrantów, którzy utknęli na granicy. Polska i UE twierdzą, że rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki próbuje zdestabilizować blok, zachęcając do migracji do swoich krajów.

W piątek Scholz spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Paryżu, a później z urzędnikami UE i NATO w Brukseli.

Scholz, polityk centrolewicowy, został dziewiątym kanclerzem Niemiec po II wojnie światowej, a po 16-letniej kadencji Angeli Merkel zapoczątkował nową erę dla najludniejszego narodu i największej gospodarki w UE.

Jego rząd składa się z koalicji centrolewicowych socjaldemokratów, ekologów Zielonych i przyjaznych biznesowi Wolnych Demokratów.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.