Connect with us

Gospodarka

Polska ma przestrzeń do obniżenia stóp procentowych o 25-50 punktów bazowych, mówi doradca Tuska – 17.11.2023

Published

on

Polska ma przestrzeń do obniżenia stóp procentowych o 25-50 punktów bazowych, mówi doradca Tuska – 17.11.2023

WARSZAWA, 17 listopada (Reuters) – W najbliższej przyszłości inflacja w Polsce może nastąpić nieznaczny spadek i nadal istnieje przestrzeń do obniżek stóp procentowych od 25 do 50 punktów bazowych, powiedział Andrzej Domański, doradca ekonomiczny Donalda Tuska, który jest zdeterminowany zdaje się być premierem.

Polska Rada Polityki Pieniężnej (MPC) na listopadowym posiedzeniu niespodziewanie pozostawiła koszty pożyczek na niezmienionym poziomie 5,75%, powołując się na niepewność co do polityki finansowej i regulacyjnej po zwycięstwie sojuszu partii proeuropejskich w wyborach 15 października.

We wrześniu i październiku stopy procentowe zostały obniżone łącznie o 100 punktów bazowych.

„Jeśli inflacja w Polsce spadnie, to spadek będzie bardzo niewielki” – powiedział Domański, typowany na ministra finansów, prywatnemu nadawcy Radiu Zet.

„Zobaczymy, jak będzie realizowana polityka Rady Polityki Pieniężnej. Myślę, że jest miejsce na obniżkę stóp procentowych o kolejne 25 do 50 punktów bazowych, ale decyzję o tym podejmie Rada Polityki Pieniężnej” – dodał.

Najnowsza prognoza banku centralnego sugerowała, że ​​w ostatnim kwartale 2025 roku inflacja w Polsce osiągnie dopiero górną granicę docelowego przedziału banku centralnego wynoszącego 1,5–3,5%.

Inflacja spowolniła do 6,6% w październiku z 8,2% we wrześniu. (Reportaż: Paweł Florkiewicz, redakcja: Hugh Lawson i Mark Potter)

READ  Prezydent RP w Austrii wzywa do dalszego wspierania Ukrainy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *