Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska kupuje dwa satelity szpiegowskie od Airbusa

Published

on

WARSZAWA, Polska – Ministerstwo Obrony Narodowej podpisało umowę na zakup dwóch satelitów obserwacyjnych od francuskiej firmy Airbus.

Transakcja jest częścią polską Wysiłki zmierzające do zwiększenia zdolności rozpoznania wojskowego po inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę.

Umowę podpisali minister obrony Polski Mariusz Błaszczak i minister obrony Francji Sébastien Lecornu 27 grudnia w Warszawie.

Rzecznik polskiego ministerstwa powiedział Defence News, że wartość netto transakcji wynosi około 575 mln euro (612 mln dolarów).

„Polskie satelity zostaną wystrzelone do 2027 roku” – powiedział rzecznik. „Już w 2023 roku Siły Zbrojne RP będą miały dostęp do zasobów istniejących Pléiades Neo [Earth observation] konstelacja satelitów”.

Oba satelity zostaną dostarczone do Warszawy wraz ze stacją odbiorczą.

„Satelity zwiększą możliwości Wojska Polskiego w zakresie zbierania danych rozpoznawczych w oparciu o satelity obserwacyjne działające w ramach konstelacji francusko-polskiej” – czytamy w komunikacie resortu. „Dzięki nim będzie to możliwe [for Poland] Pozyskanie danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznania obrazowego z dokładnością do 30 cm oraz działania w obrębie konstelacji pozwolą na zmapowanie znacznie większego obszaru Ziemi, niż jest to możliwe dla pojedynczego kraju”.

Błaszczak powiedział, że inne kwestie, które omawia ze swoim francuskim odpowiednikiem, to obszary współpracy obronnej, które mogą pomóc Ukrainie w walce z Rosją. 28 grudnia Lecornu ma złożyć oficjalną wizytę w Kijowie i spotkać się z ministrem obrony Ukrainy Ołeksijem Reznikowem.

Jarosław Adamowski jest polskim korespondentem Defense News.

READ  Polska oferuje finansowanie geotermii i innych nowych technologii energetycznych
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *