Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska koalicja może się rozpaść z powodu planu UE – mówi Kaczyński

Published

on

Fotograf: Czarek Sokolowski / AP Photo

Rządząca Polska koalicja nie zakończy swojej kadencji, jeśli wszystkie trzy frakcje nie zgodzą się na zatwierdzenie planu naprawy Unii Europejskiej – powiedział lider partii rządzącej.

Prawo i Sprawiedliwość Jarosława Kaczyńskiego spiera się z jednym ze swoich partnerów o unijny pakiet pomocy na wypadek pandemii o wartości 750 miliardów euro (890 miliardów dolarów).

Młodszy członek koalicji Jedna Polska sprzeciwia się ratowaniu UE, ponieważ jej przewodniczący Zbigniew Ziobro mówi, że zezwala ona koalicji na samodzielne zadłużanie się i nie leży w interesie Polski podpisywanie długów wobec krajów o słabszej gospodarce.

Ponieważ koalicja ma tylko niewielką większość w parlamencie, Kaczyński potrzebuje głosów Ziobrosa, aby przyjąć pakiet. Jednak w wywiadzie opublikowanym w środę w Gazecie Polskiej Kaczyński wezwał także prounijną opozycję do pomocy w zatwierdzeniu zachęty.

Do końca tego miesiąca każdy kraj UE musi opracować plan wykorzystania środków unijnych, który w przypadku Polski wynosi 58,1 mld euro. Sejm RP zbierze się 14 kwietnia.

Kaczyński powiedział, że nie wykluczył przedterminowych wyborów w przyszłym roku – na rok przed końcem kadencji rządu – ale nie sądzi, że tak się stanie, podała gazeta.

Jego partia nieustannie spierała się z Jedną Polską i drugą partią koalicyjną, Porozumieniem, na temat podejścia Polski do UE, podatków i opóźnionych przez pandemię ubiegłorocznych wyborów prezydenckich.

Przewodniczący Porozumienia, wicepremier Jarosław Gowin, powiedział w środę, że wcześniejsze głosowanie będzie możliwe w przyszłym roku, jeśli koalicja nie osiągnie porozumienia w różnych obszarach sporu.

READ  Znany polski poeta Adam Zagajewski umiera w wieku 75 lat
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *