Connect with us

Gospodarka

Polska i Węgry blokują „równość płci” ze szczytu społecznego UE

Published

on

Lobbing Polski i Węgier zaowocował usunięciem sformułowania „równość płci” z piątkowego oświadczenia promującego spójność społeczną w Unii Europejskiej w celu odbudowy pandemii COVID-19.

Rządząca w Polsce nacjonalistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i eurosceptyczny sojusznik węgierskiego premiera Viktora Orbana promują w kraju to, co nazywają tradycyjnymi wartościami społecznymi, i wielokrotnie gromadzili się ze swoimi bardziej liberalnymi zachodnimi odpowiednikami w sprawie praw kobiet i homoseksualnych migrantów kłócili się.

Oba kraje odmówiły bezpośredniego wspomnienia o „równości płci” w oświadczeniu 27 głów państw bloku, które spotkają się w portugalskim mieście Porto w piątek i sobotę, aby znaleźć sposoby rozwiązania problemu eskalacji pandemii. nierówności.

Podczas gdy wcześniejszy projekt mówił, że blok będzie „promować równość płci”, późniejsza wersja Reutera unika tego wyrażenia i brzmi: „Zintensyfikujemy wysiłki antydyskryminacyjne i będziemy aktywnie pracować nad wypełnieniem luk płciowych… i promowaniem równości” ”.

Dyplomaci Unii Europejskiej powiedzieli, że Warszawa i Budapeszt szukały luźniejszego języka. Oba rządy popierają katolickie, konserwatywne wartości społeczne na kontrowersyjnych stanowiskach, które towarzyszą rosnącej kontroli państwa i politycznym wpływom na media, sądy i naukowców.

Strategia równości Komisji Europejskiej na lata 2020-2025 formułuje cel „Unii”, w której kobiety i mężczyźni, dziewczęta i chłopcy w całej swojej różnorodności mogą swobodnie podążać wybraną przez siebie ścieżką życiową, mieć równe szanse i równie dobrze prosperować na naszej. Uczestniczyć i przewodzić społeczeństwu europejskiemu ”.

Będąc w Porto, Orban powiedział dziennikarzom: „Faktem jest, że mężczyźni i kobiety powinni być traktowani jednakowo”. Powiedział, że jest przeciwny mówieniu o „płci”, którą uważa za „frazę motywowaną ideologicznie”.

Premier Polski Mateusz Morawiecki mówił też tylko o potrzebie „zlikwidowania przepaści między kobietami i mężczyznami” w miejscu pracy, a nie o większej równości społecznej dla grup o różnych orientacjach seksualnych.

W Polsce niektóre obszary zadeklarowały się jako „Strefy wolne od LGBT” i otrzymały wsparcie rządowe po utracie funduszy unijnych z powodu takiej dyskryminacji.

READ  Duże firmy muszą deklarować swoje podatki. Wiceminister wyjaśnia

POSTĘP SPOŁECZNY

ILGA Europe, grupa popierająca prawa LGBTI, stwierdziła, że ​​wymazanie języka w zasadzie wymazuje równość płci.

„Walka z koncepcją płci jest strategią często stosowaną przez obrońców praw człowieka w celu osłabienia postępu w zakresie praw kobiet, praw seksualnych i reprodukcyjnych oraz praw osób LGBTI” – powiedział.

Pomimo zawirowań związanych z językiem przywódcy zobowiązują się jednak do pełnego wyzdrowienia z rekordowej recesji bloku wywołanej pandemią, która zabiła prawie 700 000 ludzi w Europie, zamknięto biznesy i podróże, a miliony w ich domach zostały ograniczone.

Kobiety, młodzi ludzie, pracownicy branży koncertowej i ofiary przemocy domowej należą do grup, które zostały szczególnie dotknięte z powodu pogłębiania się istniejących wcześniej nierówności.

„Priorytetem będzie przejście od ochrony do tworzenia miejsc pracy i poprawy jakości miejsc pracy” – powiedzieli szefowie państw w oświadczeniu, przyjmując z zadowoleniem propozycję spojrzenia poza PKB, aby zobaczyć poziomy gospodarcze i społeczne Mierzyć postęp.

Dwudziestu czterech szefów państw lub rządów weźmie udział osobiście, a kanclerz Angela Merkel i dwie inne osoby wezmą udział w dyskusjach dotyczących również kwestii związanych ze zwolnieniem patentów na szczepionki COVID-19 i bliskimi związkami UE z Rosją.

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *