Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska i Węgry walczą przeciwko „równości płci” na szczycie społecznym UE

Published

on

Lobbing Polski i Węgier zaowocował usunięciem sformułowania „równość płci” z projektu deklaracji w sprawie promowania spójności społecznej, którą UE ma opublikować w piątek. Wynika to wyraźnie z dyplomatów i dokumentów, które widział Reuters.

Rządząca w Polsce partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) i jej eurosceptyczny sojusznik, premier Węgier Viktor Orban, promują w kraju to, co nazywają tradycyjnymi wartościami społecznymi, i wielokrotnie spierali się ze swoimi bardziej liberalnymi zachodnimi odpowiednikami w sprawie praw kobiet, gejów i migrantów .

Oba kraje odmówiły wzmianki o „równości płci” bezpośrednio w projekcie przygotowywanym do dyskusji przez 27 szefów państw i rządów bloku, którzy spotkają się w portugalskim mieście Porto w piątek i sobotę, aby zbadać. Poszukać sposobów ograniczenia nierówności społeczne i ekonomiczne, które pogłębiły pandemię w okresie sprawozdawczym.

Podczas gdy wcześniejszy projekt mówił, że blok będzie „promować równość płci”, późniejsza wersja Reutera unika tego sformułowania i brzmi: „Zintensyfikujemy wysiłki antydyskryminacyjne i będziemy aktywnie pracować, aby wypełnić luki płciowe… i promować równość”.

Dyplomaci Unii Europejskiej powiedzieli, że Warszawa i Budapeszt szukały luźniejszego języka. Oba rządy promują katolickie, konserwatywne wartości społeczne na kontrowersyjnych stanowiskach, które towarzyszą rosnącej kontroli państwa i politycznym wpływom na media, sądy i naukowców.

Kiedy Orban przybył do Porto, powiedział dziennikarzom: „Faktem jest, że mężczyźni i kobiety powinni być traktowani jednakowo”.

Powiedział, że trudność polega na określeniu „gender”, które postrzegał jako wyrażenie motywowane ideologicznie.

Polski urzędnik powiedział też, że Warszawa woli mówić o „równości kobiet i mężczyzn”.

Liberalna holenderska prawniczka UE Sophie in’t Veld określiła stanowisko Budapesztu jako „seksistowskie i transfobiczne”.

„W tym przywrócenie”

Przywódcy zobowiązują się do pełnego wyzdrowienia z rekordowej recesji bloku wywołanej pandemią koronawirusa, która zabiła prawie 700 tysięcy ludzi w Europie, zamknęli firmy i podróżowali, a miliony przez ponad rok były zamknięte w ich domach.

Kobiety, młodzież, pracownice koncertów i ofiary przemocy domowej należą do grup szczególnie dotkniętych pandemią, która zaostrzyła istniejące wcześniej nierówności.

READ  IMGW ostrzega: burze z gradem

„Nasze zaangażowanie na rzecz jedności i solidarności oznacza również zapewnienie wszystkim równych szans i zapewnienie, że nikt nie zostanie w tyle” – przywódcy wspomną o planowanych zielonych i cyfrowych reformach bloku, koncentrujących się na edukacji i szkoleniach.

„Priorytetem będzie przejście od ochrony do tworzenia miejsc pracy i poprawy ich jakości” – głosi propozycja spojrzenia poza PKB w celu pomiaru postępu gospodarczego i społecznego.

Dwadzieścia cztery osoby będą osobiście, a kanclerz Angela Merkel i dwie inne osoby wezmą udział w rozmowach, aby pomóc w pomostowaniu podziałów w sprawie zrzeczenia się patentów na szczepionki COVID-19 i bliskich powiązań UE z Rosją.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *