Connect with us

Świat

Eksmisje w Jerozolimie stały się przedmiotem konfliktu izraelsko-palestyńskiego

Published

on

Występują tam także żydowscy osadnicy i prawicowi działacze izraelscy. Mówią, że mieszkańcy Palestyny ​​to lokatorzy, a dzielnica, która została zbudowana obok grobu żydowskiego arcykapłana od czasów starożytnych, była żydowska do 1948 roku.

„Chciałbym zapytać”, powiedział Aryeh King, przywódca osadników i zastępca burmistrza Jerozolimy, „jeśli jesteś właścicielem nieruchomości i ktoś kuca na Twojej posesji, nie masz prawa usunąć go ze swojej posiadłości”. Własność?”

W ciągu ostatniego tygodnia setki mieszkańców Wschodniej Jerozolimy gromadziły się co noc w Sheikh Jarrah, aby argumentować, że jest inaczej. Ich czuwania często rozpoczynają się posiłkami iftar na świeżym powietrzu, kończącymi codzienny post w Ramadanie, po których następują protesty i tańce, których kulminacją są starcia z policją. Policja zaatakowała ich konno, spryskała wodą skunksa i rzuciła granaty ogłuszające.

Samochody spalono, wyciągnięto broń, aresztowano dziesiątki. W zeszłym miesiącu policja pobiła żydowskiego posła z partii w większości arabskiej. W czwartek wieczorem skrajnie prawicowy prawodawca, Itamar Ben Gvir, założył prowizoryczne biuro naprzeciwko ewakuowanego domu i wywołał bójkę między protestującymi a osadnikami.

Organizacja Narodów Zjednoczonych i Unia Europejska ogłosiły alarm.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni narastającym napięciem w Jerozolimie” – powiedziała w piątek rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Jalina Porter, wzywając do uspokojenia „złagodzenia napięć i uniknięcia gwałtownych konfrontacji”.

Rząd Izraela próbował bagatelizować konflikt i bagatelizować sprawę jako prywatną sprawę między arabskimi rodzinami, które przeniosły się do sąsiedztwa w latach pięćdziesiątych XX wieku, a grupami osadników, rządzonymi przez izraelskie sądy, jako prawowici właściciele domów Rodzin. .

W oświadczeniu w piątek Ministerstwo Spraw Zagranicznych Izraela oświadczyło, że Autonomia Palestyńska i palestyńscy terroryści „przedstawiają spór majątkowy między podmiotami prywatnymi jako nacjonalistyczny cel podżegania do przemocy w Jerozolimie”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *