Connect with us

Gospodarka

Polska i Ukraina z zadowoleniem przyjmują „krok naprzód” w sporze dotyczącym importu produktów rolnych

Published

on

Polska i Ukraina z zadowoleniem przyjmują „krok naprzód” w sporze dotyczącym importu produktów rolnych
Premier Ukrainy Denys Szmygal (po lewej) wyraził nadzieję na „pragmatyczne i konstruktywne” rozmowy ze swoim polskim odpowiednikiem Donaldem Tuskiem (po prawej). Fot. Wojtek Radwański / AFP
źródło: AFP

Premier Polski w czwartek z zadowoleniem przyjął postęp w rozmowach z Ukrainą w sprawie importu produktów rolnych i blokad granic stosowanych przez polskich rolników, które zaszkodziły stosunkom między sąsiednimi sojusznikami.

Polska była zagorzałym zwolennikiem Ukrainy odpierającej rosyjską inwazję, ale w ostatnich miesiącach ich stosunki pogorszyły się z powodu sporów gospodarczych, gdy rolnicy skarżyli się, że import z Ukrainy podciął ceny ich własnych produktów.

„Zrobiliśmy krok naprzód w rolnictwie” – powiedział dziennikarzom Donald Tusk po przyjęciu swojego ukraińskiego odpowiednika Denysa Szmygala.

Premier Polski powitał Szmygala z wielką pompą, przed siedzibą rządu w Warszawie wciągnięto ukraińskie flagi, a orkiestra wojskowa odegrała hymny obu krajów.

Długo oczekiwane rozmowy nie przyniosły rozstrzygnięcia sporu, choć Tusk stwierdził, że sojusznicy są „bliscy” porozumienia.

także przeczytaj

Polska i Ukraina prowadzą rozmowy na temat sporu wokół importu produktów rolnych

„Szukamy rozwiązań i jesteśmy już blisko… chodzi o ilość produktów, które mogą płynąć do Polski” – powiedział Tusk, dodając, że poruszano także kwestię tranzytu ukraińskich towarów przez Polskę.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Czy masz film, który zawsze wywołuje uśmiech? Rozpowszechniaj pozytywne nastawienie, dzieląc się z nami na WhatsApp: 0732482690.

Kijów wielokrotnie wzywał swojego sąsiada z UE do złagodzenia problemów w ruchu transgranicznym, ostrzegając, że opóźnienia spowodowane blokadami mogą utrudnić dostawy broni do kraju.

„Oczekujemy, że dzisiejsze konsultacje przyniosą rezultaty i znajdziemy sposoby na rozwiązanie problematycznych kwestii” – powiedział Szmygal w mediach społecznościowych po spotkaniu z Tuskiem.

„Różne pozycje”

Podczas rozmów obie strony podpisały wspólne oświadczenie określające „kierunki” przyszłych negocjacji między Kijowem a Warszawą.

Jak dotąd odbyły się jedynie rozmowy na niskim szczeblu między krajami i nie zaobserwowano żadnych oznak postępu.

także przeczytaj

Szef francuskiej obrony cybernetycznej ostrzega, że ​​Igrzyska Olimpijskie w Paryżu są „celem”

READ  Democracy Digest: Europa Środkowa z zadowoleniem przyjmuje decyzję UE o oznaczeniu nuklearnej zieleni

Przed ostatnim spotkaniem polscy urzędnicy próbowali złagodzić oczekiwania, ostrzegając, że znalezienie trwałych rozwiązań zajmie więcej czasu.

„Trudno po tych rozmowach oczekiwać przełomu, konkretnego porozumienia… w kwestiach rolnych” – powiedział przed spotkaniem szef sztabu Tuska Jan Grabiec.

„Są różne stanowiska w tej sprawie” – powiedział polskiej agencji prasowej PAP.

Sektor rolniczy Ukrainy został sparaliżowany w wyniku rosyjskiej inwazji w 2022 r., wiele szlaków eksportowych przez Morze Czarne zostało zablokowanych, a duże połacie gruntów rolnych stały się bezużyteczne w wyniku konfliktu.

Na czwartek zaplanowano także rozmowy ministrów obu rządów, których celem będzie omówienie współpracy obronnej sojuszników.

Spotkanie w Warszawie zostało zapowiedziane przez Tuska w zeszłym miesiącu po tym, jak władze ukraińskie zaprosiły Warszawę do rozmów na temat wspólnej granicy, które Polska odrzuciła.

źródło: AFP

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *