Connect with us

Gospodarka

bne IntelliNews – MFW World Economic Outlook: rozbieżna ścieżka wzrostu dla rynków wschodzących

Published

on

ING: Światowe prognozy gospodarcze MFW określają zróżnicowaną ścieżkę wzrostu dla rynków wschodzących.

Najnowsza aktualizacja MFW dotycząca perspektyw światowej gospodarki daje iskierkę nadziei. Po spadku o 3,5% w 2020 r., Oczekuje się, że światowy wzrost wzrośnie o 5,5% w 2021 r. I 4,2% w 2022 r. W przeciwieństwie do aktualizacji październikowej oznacza to mniejszy spadek i korektę w górę w kierunku wzrostu w 2021 r. Dzięki szczepionkom i wsparciu bodźców Na poziomie krajowym istnieją znaczne różnice zarówno w perspektywach wzrostu, jak i zmianach wprowadzonych w aktualizacji.

Zachęty podatkowe i przyjmowanie szczepionek pobudzają zaawansowane gospodarki Lepsze perspektywy wzrostu gospodarczego na 2021 r. Są w dużej mierze spowodowane wzrostem gospodarek rozwiniętych o 4,3% (+ 0,4 punktu procentowego od aktualizacji z października 2020 r., Dzięki szybkiemu przyjęciu szczepionek i wspieraniu zachęt finansowych)). rosnąć.

Doprowadziło to do znacznych rewizji w górę, zwłaszcza w USA (5,1% wobec 3,1% w październiku 2020 r.) I Japonii (3,1% wobec 2,3%), co podważa niższe prognozy dla strefy euro (4,2% wobec 5,2%) i innych rozwinięte gospodarki dotknięte rosnącą liczbą przypadków infekcji i przedłużającymi się zakazami.

Europa Wschodnia prowadzi w Azji, zauważalne jest ożywienie w Ameryce Łacińskiej Ogólnie rzecz biorąc, kraje wschodzące i rozwijające się (EMDE) również zrewidowały wzrost w górę o 6,3% (+ 0,3 punktu procentowego), ale nadal istnieją mieszane perspektywy. (Regiony uporządkowane według poziomu wzrostu w 2021 r.): Wschodząca i rozwijająca się Azja (+ 8,3% w 2021 r .; + 5,9% w 2022 r.) Pozostaje motorem wzrostu krajów wschodzących i rozwijających się w 2021 r., Na czele z Indiami (wzrost o 2,7 punktu procentowego ) rewizja do zawrotnych 11,5% za rok obrotowy kończący się w marcu 2022 r.) i Chiny (+ 8,1%).

Z drugiej strony spodziewane jest opóźnione ożywienie w większości większych gospodarek ASEAN, z korektami w dół w zakresie od 0,8 do 1,3 punktu procentowego dla Indonezji (+ 4,8% w 2021 r.), Malezji (+ 7,0%), Filipin (+ 6,6%) i Tajlandii (+ 2,7%).

READ  Dane NBP zaskoczyły. Znowu wypłacamy dużo pieniędzy

Ameryka Łacińska i Karaiby (+ 4,1%; + 2,9%) zostały dotknięte najgłębszą recesją w 2020 r. We wszystkich regionach (-7,4% w porównaniu z -2,4% w przypadku całego EMDE), ale MFW widzi to bardziej optymistycznie na 2021 r. rewizja w górę wzrostu o 0,5 punktu procentowego, napędzana przez Brazylię (rewizja w górę o 0,8 punktu procentowego do + 3,6%) i Meksyk (rewizja w górę o 0,8 punktu procentowego do 4,3%). Oczekuje się, że obie gospodarki osiągną również nieco lepsze wyniki w 2022 r. Niż wcześniej sądzono.

W krajach wschodzących i rozwijających się w Europie (+ 4,0%; + 3,9%) Turcja odnotowuje wzrost o 6,0% (+ 1,0 punktu procentowego w porównaniu z październikiem), po uniknięciu spadku w 2020 r. (+ 1,2%). W przypadku Polski spodziewany jest jednak wzrost o zaledwie 2,7%, co oznacza spadek o 1,9 punktu procentowego w porównaniu z prognozami na październik 2020 r.

Afryka Subsaharyjska (+ 3,2%; + 3,9%), a także Bliski Wschód i Azja Środkowa (+ 3,0%; + 4,2%) odnotowały stłumione ożywienie w 2021 roku. Oto niektóre z odnotowanych tutaj najniższych poziomów: Prognoza wzrostu Arabii Saudyjskiej została obniżona do 2,6% (-0,5 punktu procentowego), podczas gdy Nigeria (-0,2 punktu procentowego do 1,5%) i RPA (-0,2 punktu procentowego do 2,8%) również pozostań na niskim biegu. Republika Południowej Afryki jest również krajem o najniższym tempie wzrostu w 2022 r. (Tylko + 1,4%).

MFW przyjmuje nieco bardziej optymistyczny ton dzięki szczepionkom i wsparciu bodźców, które rekompensują słabe krótkoterminowe prognozy w niektórych częściach świata. Ryzyko ujemne wynika w dużej mierze z pandemii (ponowny wzrost liczby wirusów, prawdopodobnie z powodu nowych wariantów, przedłużających się blokad, opóźnień w rozpowszechnianiu szczepionek, nierównego dostępu do szczepionek prowadzącego do nierówności i niepokojów) oraz ryzyka wczesnego wycofania wsparcia politycznego.

Istnieją jednak również zagrożenia związane z perspektywami szczepień i efektami ubocznymi wynikającymi z wspierającej polityki budżetowej.

– –

Zastrzeżenie dotyczące treści: ING przygotowało tę publikację wyłącznie w celach informacyjnych, niezależnie od środków, sytuacji finansowej lub celów inwestycyjnych konkretnego użytkownika. Informacje nie stanowią rekomendacji inwestycyjnej, porady inwestycyjnej, prawnej lub podatkowej ani oferty ani zaproszenia do zakupu lub sprzedaży instrumentu finansowego. Kontynuuj czytanie

READ  Loty na Ukrainę zostały wstrzymane i przekierowane w obliczu zbliżającego się kryzysu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.