Connect with us

technologia

Polska i Holokaust

Published

on

Proszę pana, – List od Olivera Searsa (listy z 30 czerwca) zawiera szczególne wypowiedzi, które wyśmiewają Polaków. Twierdzi, że Polska „(…) promuje mityczną i heroiczną opowieść, w której Polacy z narażeniem życia bronili swoich żydowskich sąsiadów przed nazistowskimi prześladowaniami”.

Nie ma nic mitycznego w tym, że Polacy ratują Żydów z Zagłady. Wypowiedzi Yad Vashem, Światowego Centrum Pamięci o Holokauście, dowodzą, że ratowanie Żydów przez Polskę nie jest mitem: „Polacy tworzą największą grupę narodową wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata uznaną przez Yad Vashem. Biorąc pod uwagę surowe kary, z jakimi musieli się zmierzyć ratownicy, jest to bardzo imponująca liczba ”.

Jako pierwsza ofiara nazistowskich Niemiec Polska stanowczo sprzeciwiła się negowaniu i minimalizowaniu zbrodni Holokaustu. Ponadto polski rząd na uchodźstwie (najpierw w Paryżu, potem w Londynie) oraz polski ruch oporu działający na terenach okupowanych przez Niemców najpierw ostrzegały aliantów zachodnich przed eksterminacją Żydów przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej.

Głęboko wierzę, że słowo heroiczny dobrze pasuje do opisania ludzi, którzy ryzykowali własnym życiem i życiem swoich rodzin, aby ratować Żydów przed Holokaustem.

Polacy nadal walczyli w obliczu niewyobrażalnego horroru.

Polak przyłapany na ukrywaniu Żydów został ukarany nie tylko utratą własnego życia, ale także życia całej swojej rodziny.

Yad Vashem: „W momencie wyzwolenia na ziemiach polskich ocalało około 50 000 Żydów. Szacuje się, że z pomocą Polaków uratowano około 30 000 do 35 000 Żydów, czyli około jednego procenta całego polskiego żydostwa”.

– twoje itp.

ANNA SOCHAŃSKA

Ambasador

Rzeczpospolita Polska do Irlandii

Ballsbridge, Dublin 4.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *