Connect with us

technologia

Polska i Francja podpisują kontrakt na dwa wojskowe satelity obserwacyjne

Published

on

To Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) poinformowało o podpisaniu umowy z Francją na zakup dwóch wojskowych satelitów obserwacyjnych dla swoich sił zbrojnych.

Umowa została zawarta podczas wizyty ministra obrony Francji Sebastiena Lecornu w Warszawie 27 grudnia, gdzie spotkał się on z wicepremierem RP Mariuszem Błaszczakiem.

Obaj urzędnicy wspólnie zgodzili się na podpisanie umowy pomiędzy Polską Agencją Obrony a europejskim koncernem zbrojeniowym airbusa i jego departament francuski.

Zgodnie z warunkami umowy Airbus dostarczy dla Wojska Polskiego dwa satelity rozpoznawcze oraz stację odbiorczą w Polsce.

Lecornu powiedział: „Podpisanie przez nas tej umowy znacząco przyczyni się do poprawy zdolności polskiej armii do rozpoznawania sytuacji na polu walki”.

„Ten traktat jest świadectwem głębokich więzi łączących Francję i Polskę w dziedzinie obronności. To równowartość 500 miejsc pracy we Francji przez pięć lat”. — napisał Lecornu na Twitterze.

Polski MON zaznaczył, że kontrakt umożliwi Siłom Zbrojnym RP dostęp do zdjęć satelitarnych w celu wzmocnienia ich zdolności rozpoznawczych.

Umowa dodatkowo wzmocni zdolności Sił Zbrojnych RP do zbierania danych rozpoznawczych z dokładnością do prawie 30 cm z wykorzystaniem satelitów obserwacyjnych działających w ramach francusko-polskiej konstelacji.

Dzięki satelitom działającym w konstelacji dwóch narodów, siły zbrojne będą w stanie uzyskać obrazy znacznie większego obszaru Ziemi w porównaniu z konstelacją jednego kraju.

Błaszczak powiedział: „To niezwykle ważna zdolność i zdolność uzupełniająca wszystko, co dotyczy zdolności odstraszania i wczesnego ostrzegania. Zarówno w wymiarze wojskowym, jak i cywilnym.”

„Nasza umowa dotyczy pozyskania dla polskiej armii dwóch satelitów, które będziemy mieć pod polską banderą do 2027 roku.”

READ  Wii U otrzymuje pierwszą aktualizację oprogramowania systemowego od 2018 roku
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *