Connect with us

Świat

Kosowo zamyka główne przejście graniczne po zablokowaniu dróg w Serbii

Published

on

  • Węzeł Merdare najważniejszy dla transportu drogowego
  • Prezydent Serbii odwiedza żołnierzy w pobliżu granicy
  • Kreml popiera Serbię i zaprzecza, jakoby Rosja podsycała napięcia

MERDARE, Kosowo, 28 grudnia (Reuters) – Kosowo zamknęło w środę główne przejście graniczne z Serbią po tym, jak protestujący zablokowali je po stronie serbskiej, wspierając ich etnicznych kosowskich krewnych, którzy odmówili uznania niepodległości kraju.

Napięcia między Belgradem a Prisztiną rosną od zeszłego miesiąca, kiedy przedstawiciele etnicznych Serbów w północnym Kosowie opuścili instytucje państwowe, w tym policję i sądownictwo, w związku z decyzją rządu Kosowa o zastąpieniu serbskich tablic rejestracyjnych.

Kosowski minister spraw wewnętrznych Xhelal Svecla powiedział we wtorek, że Serbia pod wpływem Rosji dąży do destabilizacji Kosowa. Serbia zaprzecza próbom destabilizacji swojego sąsiada i twierdzi, że chce tylko chronić tamtejszą mniejszość.

Kreml również odrzucił w środę zarzuty Kosowa, ale powiedział, że popiera Belgrad. „Serbia jest suwerennym krajem i absolutnie nie należy szukać tutaj destrukcyjnych wpływów Rosji” – powiedział rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

Od ponad 20 lat Kosowo jest źródłem napięć między popierającym jego niepodległość Zachodem a Rosją, która wspiera Serbię w jej staraniach o zablokowanie członkostwa tego kraju w organizacjach międzynarodowych, w tym ONZ.

Od 10 grudnia Serbowie w północnym Kosowie strzelali do policji i ustawili ponad 10 blokad drogowych w Mitrovicy i okolicach. Jej działanie nastąpiło po aresztowaniu byłego policjanta serbskiego oskarżonego o napaść na funkcjonariuszy na służbie.

Serbia postawiła w poniedziałek swoje wojska w stan najwyższej gotowości. Późnym wtorek prezydent Serbii Aleksandar Vucić, który powiedział, że Serbia nadal walczy o pokój i szuka kompromisu, przeprowadził inspekcję wojsk w pobliżu granicy.

PRZEJŚCIE ZABLOKOWANE

Serbowie we wtorek użyli ciężarówki i traktorów do ustawienia ostatniej blokady drogowej w pobliżu węzła Merdare na wschodniej granicy Kosowa, poinformowały belgradzkie media.

Rząd w Prisztinie zwrócił się do sił pokojowych NATO w tym kraju, KFOR, o oczyszczenie barykad. Ale KFOR nie ma uprawnień do działania na serbskiej ziemi.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Kosowa ogłosiło na swojej stronie na Facebooku, że przejście graniczne Merdare zostało zamknięte od północy, mówiąc: „Jeśli już wjechałeś do Serbii, musisz skorzystać z innych przejść granicznych… lub przejść przez Macedonię Północną”.

Punkt wejścia Merdare jest najważniejszy dla transportu drogowego w Kosowie i utrudnia podróżowanie Kosowianom pracującym w innych częściach Europy z powrotem do domu na wakacje.

Ponieważ dwa mniejsze przejścia na granicy serbskiej na północy zostały zamknięte od 10 grudnia, tylko trzy przejścia między tymi dwoma krajami pozostają otwarte.

Główne lotnisko w Prisztinie również zostało zamknięte we wtorek rano z powodu zagrożenia bombowego – poinformowała kosowska policja w oświadczeniu. Policja nie powiedziała, czy ma to związek z ostatnimi napięciami.

Serbski minister obrony Milos Vucevic powiedział, że Vučić prowadzi rozmowy z tak zwaną Grupą Quint ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii w celu rozwiązania obecnych napięć.

Około 50 000 Serbów mieszkających na podzielonej etnicznie północy Kosowa odmawia uznania rządu w Prisztinie lub statusu Kosowa jako państwa odrębnego od Serbii. Macie poparcie wielu Serbów w Serbii i jej rządzie.

Kosowo, w którym większość stanowią Albańczycy, ogłosiło niepodległość od Serbii w 2008 r., przy wsparciu Zachodu, po wojnie w latach 1998-99, w której interweniowało NATO, by chronić etnicznych Albańczyków.

Reportaż Fatosa Bytyci; Pod redakcją Bradleya Perretta i Alison Williams

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.