Connect with us

Sport

Po przejściu na emeryturę w wieku 25 lat Ashleigh Barty czuje się dobrze w życiu poza tenisem

Published

on

Sekcja sportowa New York Times jest ponownie przejrzeć kwestie kilku interesujących artykułów z ostatniego roku. Marsz, Gwiazda tenisa Ashleigh Barty wycofała się ze sportu, niecałe dwa miesiące po wygraniu Australian Open. Oto aktualizacja.

Kiedy najlepsi tenisiści zbiorą się w styczniu w Melbourne w Australii na pierwszy turniej Wielkiego Szlema w roku, panująca mistrzyni kobiet Ashleigh Barty wróci – ale nie po to, by bronić tytułu.

W jednym z najbardziej zaskakujących wydarzeń w e-sporcie w 2022 r. Barty przeszedł na emeryturę w marcu w wieku 25 lat na szczycie rankingów kobiet i na szczycie swojej skąpanej w słońcu części świata po tym, jak została pierwszą Australijką, która zdobyła tytuł Australian Open w grze pojedynczej od 44 lat.

Jej wczesne odejście z trasy było tym bardziej godne uwagi w sezonie, kiedy Roger Federer przeszedł na emeryturę w wieku 41 lat, a Serena Williams, teraz również 41-letnia, grała swój ostatni turniej na US Open.

Czołowi gracze XXI wieku wyznaczyli nowe standardy trwałej doskonałości i pozostali w grze znacznie dłużej niż czasy, w których poddawali się poprzedni mistrzowie. Barty przełamał ten trend.

Żałujesz po dziewięciu miesiącach?

„Szczerze mówiąc, myślę, że najbardziej zaskoczyło mnie to, jak dobrze się czuję” – powiedział Barty przez telefon w zeszłym tygodniu z Brisbane w Australii. „Myślę, że to był prawdopodobnie normalny strach lub niepewność, nie wiedząc, jak wyglądałoby moje życie po tenisie po tym, jak byłem tak skoncentrowany”.

Barty przyzwyczaił się do „bardzo uporządkowanego życia” na torze tenisowym.

„Byłam trochę niepewna, jak sobie z tym poradzić, ponieważ jestem osobą, która lubi być zorganizowana” – powiedziała. „Prawdopodobnie było trochę niepokoju, ale ogólnie nie był to problem, zmartwienie ani zmartwienie. Najbardziej pozytywnie zaskoczyło mnie to, że całkiem płynnie wślizgnąłem się w to życie, co, podobnie jak wszystkie inne, jest tym, czego tak naprawdę zawsze chciałem”.

READ  Novak Djokovic wszedł wcześnie, ale wygrywa otwierający Wimbledon

Barty, samozwańcza „gospodyni domowa”, poślubiła swojego wieloletniego partnera Garry’ego Kissicka w lipcu i od przejścia na emeryturę spędza czas z przyjaciółmi i rodziną. Ale jej życie wciąż nie jest takie, jak innych.

Zarabiając prawie 24 miliony dolarów w nagrodach pieniężnych i kolejne miliony w rekomendacjach, była w stanie spłacić kredyt hipoteczny na domy swoich rodziców, aby okazać wdzięczność za poświęcenie, którego dokonali, aby pomóc jej zostać mistrzem tenisa. Po przejściu na emeryturę Barty, znakomita golfistka rekreacyjna, została zaproszona do rozegrania rundy na Old Course w St Andrews, a ona przedłużyła tam swój pobyt, by podążać za kolegą z Queenslander, Cameronem Smithem, który wygrał British Open.

Talent multidyscyplinarny, Barty wykluczył zostanie zawodowym golfistą lub powrót do profesjonalnego krykieta, w który grała krótko, kiedy zrobiła sobie pierwszą nieokreśloną przerwę od tenisa w wieku 17 lat, z powodu obciążenia psychicznego i samotności związanej z życiem w trasie. Wróciła do gry 17 miesięcy później w 2016 roku z nowym trenerem, Craigiem Tyzzerem, i zdobyła trzy główne tytuły w grze pojedynczej, w tym Wimbledon w 2021 roku. Spędziła 121 tygodni na pierwszym miejscu.

Do czasu przejścia na emeryturę była zakotwiczona na szczycie i chociaż Iga Świątek, wybuchowy talent z Polski, szybko przejęła pozycję nr 1 i zdominował sezontrudno było nie zastanawiać się, w jaki sposób obecność Barty’ego zmieniłaby równanie.

— Przypuszczam, że to było trochę dziwne — powiedział Barty. „Ale myślę, że to była dla mnie chyba najmniej ważna rzecz: miejsce w rankingu. Wielu osobom trudno było to zrozumieć”.

Jak najlepiej podsumować, dlaczego przeszła na emeryturę?

– Spełniłam swoje marzenia – powiedziała. „Każdy ma inne marzenia i różne sposoby definiowania sukcesu. Ale jeśli chodzi o mnie, wiedziałem, że dałem z siebie wszystko, co mogłem, i miałem szczęście, że spełniłem swoje największe marzenie z dzieciństwa, a teraz nadszedł czas, abym zbadał, co jeszcze jest tam i nie, jak podejrzewam, w pewnym sensie chciwe, aby zachować grać w tenisa, bo tego ode mnie oczekiwano, a potem mrugasz i może inne rzeczy cię po prostu ominęły.

READ  Wiadomości społeczności | Wiadomości, sport, praca

Po przejściu na emeryturę Barty pracuje nad serią książek dla dzieci i autobiografią My Dream Time, która została opublikowana w Australii i ukaże się w Stanach Zjednoczonych 10 stycznia.

Powiedziała, że ​​proces pisania jej wspomnień był „terapeutyczny”.

„Sposób na zamknięcie rozdziału w niektórych naprawdę trudnych momentach, a następnie powrót i świętowanie niektórych z najbardziej niesamowitych chwil” – powiedziała. „Więc to z pewnością był wielki rok pod tym względem. Wiele wydarzyło się poza kortem tenisowym i jestem teraz dość zmęczony pod koniec roku i przeraża mnie myśl o tym, że zwykle jestem w środku tenisowego sezonu przygotowawczego, który przygotowuje mnie na australijskie lato, które jest tuż obok rogu rogu”.

Zamiast tego Barty spędzi wakacje z rodziną, a następnie wystąpi dla swoich sponsorów na Australian Open, który rozpocznie się 16 stycznia.

Przygotowuje się do uruchomienia w 2023 roku własnej fundacji, która skupi się na wspieraniu australijskiej młodzieży oraz na sporcie i edukacji. Ogłosiła również plany założenia elitarnej akademii tenisa w Australii wraz z Tyzzerem i Jasonem Stoltenbergiem, innym z jej byłych trenerów. Jej celem jest w szczególności mentoring nastolatków, ale nie jest trenerem w trasie.

W tenisie nie brakuje powrotów: Margaret Court, Bjorn Borg, Kim Clijsters i Justine Henin wrócili na trasę po wcześniejszej emeryturze, a Court i Clijsters wrócili i wygrali turnieje główne. Ale chociaż przejście na emeryturę w wieku 25 lat daje Barty’emu wiele lat do ponownego rozważenia, wydaje się mało prawdopodobne, że to zrobi, nawet po jej marcowym komentarzu, że drzwi do powrotu były „zamknięte, ale nie zamknięte na kłódkę”.

„Im więcej czasu miałam na refleksję i nagrywanie w tym roku, tym bardziej myślę, że nigdy nie będzie w tym sensie, że znowu będę rywalizować zawodowo” – powiedziała. „Ale ja nigdy nie będę bez sportu. Myślę, że właśnie tam zawsze znajdę swój tenis, ten smak sportu, który dał mi tak wiele.

READ  Kenny Lofton podkreśla sukces YSU Baseball Golf Extravaganza 2021
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *