Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska czyni postępy w realizacji niemieckiego planu wydzielenia węgla

Published

on

Fotograf: Bartek Sadowski / Bloomberg

Chcesz dowiedzieć się więcej o rynkach europejskich? W Twojej skrzynce odbiorczej codziennie przed otwarciem. Zaloguj się tutaj.

Polska forsuje plan restrukturyzacji gospodarki energetycznej, aby odciąć elektrownie węglowe od największych koncernów energetycznych w kraju. To ważny krok w kierunku uwolnienia jednego z największych trucicieli w Unii Europejskiej od uzależnienia od węgla.

Plan, przygotowany przez Ministerstwo Majątku Państwowego i oparty na pomyślnym odejściu Niemiec od brudnej energii, zostanie przekazany do dalszych prac na szczeblu rządowym w przyszłym tygodniu – powiedział w sobotę wicepremier Jacek Sasin radiu RMF.

„To ogromny projekt, który przygotowywaliśmy od wielu miesięcy” – powiedział. Celem jest stworzenie odrębnego bloku dla elektrowni węglowych, który „daje możliwość odetchnięcia kontrolowanym przez państwo przedsiębiorstwom energetycznym i sfinansowania nowych inwestycji”.

Wycofywanie i konsolidacja aktywów węglowych, polityka Niemiec po 2014 roku, pomogłaby przedsiębiorstwom użyteczności publicznej będącym w obrocie publicznym PGE SA i Tauron Polska Energia SA uporządkuje swoją działalność i przekształci krajobraz energetyczny kraju tak, aby spełniał coraz ostrzejsze unijne normy emisyjne. Pozwoliłoby to również oddzielić toksyczne aktywa od kontroli inwestorów giełdowych zaniepokojonych wzrostem użyteczności.

Węgiel w stylu niemieckim zdobywa fanów w intensywnie emitującej CO2 Polsce

Polska będzie zabiegać o zgodę Komisji Europejskiej na podwyższenie kapitału nowej elektrowni węglowej, aby uniknąć podwyżek cen energii elektrycznej dla konsumentów, powiedział Sasin w radiu. Dodał, że w międzyczasie państwowe firmy energetyczne mogą inwestować w czystsze źródła energii, takie jak morskie farmy wiatrowe, gaz ziemny i energia jądrowa.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *