Connect with us

Zabawa

Nowe protesty, gdy polski sąd przypieczętowuje izolowaną decyzję o aborcji – The New Indian Express

Published

on

Przez Associated Press

WARSZAWA: W środę w polskich miastach wybuchły nowe protesty antyrządowe, wkrótce po tym, jak Sąd Najwyższy utrzymał w mocy głęboko dzielące orzeczenie, które jeszcze bardziej zaostrzy surowe prawo antyaborcyjne w kraju, w którym dominują katolicy.

Zamieszki pokazują narastające niezadowolenie wielu Polaków z prawicowego rządu. Wśród nich kraj był postrzegany jako kluczowy europejski sojusznik administracji byłego prezydenta USA Donalda Trumpa, ale był krytykowany przez europejskich urzędników za erozję demokracji. Dopiero okaże się, jakie relacje może zbudować z nową administracją USA.

Partie opozycyjne ostro skrytykowały posunięcie Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym orzeczenie wejdzie w życie, gdy tylko zostanie opublikowane w rządowym dzienniku urzędowym, czyli w środę lub wczesny czwartek.

CZYTAJ TAKŻE: Argentyńskie prawo aborcyjne wchodzi w życie pod czujnym okiem

Tysiące ludzi zebrało się pod warszawskim sądem późną środą, aby odpowiedzieć na wezwania do nowych protestów grup kobiecych, które przez tygodnie prowadziły masowe demonstracje przeciwko pierwotnemu werdykcie z 22 października ubiegłego roku. Protesty odbywały się w wielu innych miastach, w których obecna była silna policja.

W Warszawie demonstranci maszerowali później przez centrum miasta do siedziby partii rządzącej ze znakami wiodącej grupy „strajkowej kobiet” i tęczowymi flagami praw LGBT. Podobnie jak podczas ubiegłorocznych demonstracji, sprzeciwiali się oni zakazowi gromadzenia się przez Polskę.

Żadnej przemocy nie zgłoszono. Niektóre z zeszłorocznych marszów zakończyły się starciami z policją.

Kolejne protesty planowano na czwartek.

Powszechnie uważa się, że rządząca prawicowa partia Prawo i Sprawiedliwość ma nadmierny wpływ na sądownictwo po reformach, które wpływają na sposób mianowania sędziów. Trybunał Konstytucyjny jako pierwszy mianował niektórych swoich sędziów w nowy sposób w 2016 r.

Główna partia opozycyjna Platformy Obywatelskiej potępiła w środę posunięcie sądu jako „prowokację” przez prawo i sprawiedliwość.

READ  Wybierz wyzwanie: Międzynarodowy Dzień Kobiet

„Rząd stara się ukryć swoją niekompetencję (w radzeniu sobie z pandemią) i robi to w sposób cyniczny” – napisał na Twitterze Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Inny lider opozycji Władysław Kosiniak-Kamysz napisał na Twitterze i wezwał rząd do „ratowania gospodarki, a nie podpalania Polski”.

Orzeczenie sądu zakazuje aborcji płodów z wadami wrodzonymi, a krytycy twierdzą, że ogranicza i tak już surowe prawo do prawie całkowitego zakazu aborcji. Powstał w odpowiedzi na wniosek ponad 100 prawodawców partii rządzącej, których nazwiska nie zostały upublicznione.

Przerwanie ciąży jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy zdrowie kobiety jest zagrożone lub jeśli ciąża jest wynikiem przestępstwa, takiego jak gwałt lub kazirodztwo.

Wady wrodzone były dotychczas przyczyną większości legalnych aborcji w Polsce.

Wybitny prawodawca prawa i sprawiedliwości Marek Suski powiedział, że rozpoczną się prace nad zupełnie nowym prawem aborcyjnym, które zajmie się śmiertelnymi niedociągnięciami. Zastąpiłoby obecne prawo z 1997 r., Które opiera się na kompromisie z Kościołem katolickim i jest szeroko krytykowane.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *