Connect with us

Nauka

Polska chce kupić dom wakacyjny Marie Curie we Francji

Published

on

Premier Polski powiedział, że wydał rządowi polecenie zakupu domu we Francji, w którym para naukowców, laureatka nagrody Nobla, Marie Skłodowska-Curie i Pierre Curie spędzała wakacje i weekendy w latach 1904-1906

Kamienny i ceglany budynek o powierzchni 120 metrów kwadratowych (1300 stóp kwadratowych) w Saint-Remy-les-Chevreuse kosztuje 790 000 euro (950 000 dolarów). Jest w złym stanie, ale według lokalnej firmy zajmującej się nieruchomościami Stephane Plaza część odklejającej się tapety, kominków i płytek podłogowych pochodzi z epoki Curie.

Powiedziała, że ​​Maria Curie, urodzona w Polsce, może sama namalowała niektóre projekty sufitów, ale nie ma na to dowodów.

„Ta nieruchomość została zbudowana w 1890 roku i była miejscem wypoczynku dla Piotra i Marii Curie w latach 1904–1906”, gdzie przyjechali z córkami Ireną i Ewą – powiedział Daniel Cazou-Mingot, szef agencji nieruchomości.

Pewnego dnia, w kwietniu 1906 roku, Pierre wrócił do Paryża na spotkanie naukowe, gdzie został przejechany i zabity przez zaprzęg konny.

„Po tym wypadku Marie Curie co jakiś czas wracała z córkami, a potem przestała przyjeżdżać”, a dom – o powierzchni 900 m2. metrów kwadratowych ogrodu, XIX-wiecznego gołębnika i pompy wodnej – zostało sprzedane, powiedział Cazou-Mingot.

READ  A400M demonstruje możliwości tankowania śmigłowców powietrze-powietrze - Military Logistics

Koszty renowacji szacuje się na około 200 000 euro (240 000 dolarów).

Cazou-Mingot wierzy, że każdy, kto zechce w nią zainwestować, będzie wymagał „miłości od pierwszego wejrzenia i szacunku dla historii”.

Niektórzy krytycy w Polsce komentowali w mediach społecznościowych, że pieniądze podatników zostaną zmarnowane w domu, w którym Marie Curie nie wydała dużo.

Ale prawicowy rząd postawił sobie za priorytet zabezpieczenie i opiekę nad miejscami i obiektami znaczącymi dla historii Polski.

Urodzona w 1867 roku w Warszawie jako Maria Skłodowska, uczona przeniosła się do Paryża w 1891 roku i była jedną z pierwszych kobiet, które studiowały nauki ścisłe na Sorbonie. Karierę naukową kontynuowała ze swoim francuskim mężem. Po śmierci Pierre’a, który opuścił katedrę fizyki na Sorbonie, zaproponowano jej pracę i została pierwszym profesorem na renomowanym uniwersytecie.

W 1903 roku Marie i Pierre Curie oraz francuski naukowiec Henri Becquerel otrzymali wspólnie Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za badania nad radioaktywnością.

Marie Curie otrzymała także Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii w 1911 r. Za odkrycie radia i polonu. Tej ostatniej nazwała Polskę.

Zmarła w 1943 roku w Passy we Francji na chorobę wywołaną promieniowaniem. Marie i Pierre Curie są pochowani w Panteonie w Paryżu, wśród innych wybitnych obywateli francuskich.

————

Scislowska relacjonowała z Warszawy.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.