Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polska buduje reaktor mikrojądrowy do celów badawczych

Published

on

Polska buduje reaktor mikrojądrowy do celów badawczych

Grupa Azoty Police, Ultra Safe Nuclear Corporation i Zachodniopomorski Uniwersytet Techniczny podpisały w środę porozumienie w sprawie budowy badawczej elektrowni jądrowej wyposażonej w reaktor mikromodułowy (MMR).

W ciągu najbliższych sześciu miesięcy strony opracują kompleksowy program badawczy i wspólnie opracują plan budowy, eksploatacji i utrzymania obiektu MMR – czytamy w umowie.

Reaktor ma zostać podłączony do infrastruktury elektroenergetycznej Grupy Azoty Police, co da możliwość badania, testowania, optymalizacji i integracji reaktora z obiektem przemysłowym.

„Będzie to kolejny ważny krok w kierunku dekarbonizacji procesów technologicznych Grupy Azoty” – podkreśliły strony w porozumieniu.

dekarbonizacja i edukacja

„Wdrożenie naszych wysokotemperaturowych baterii jądrowych… toruje drogę do dekarbonizacji i budowy nowoczesnej infrastruktury jądrowej” — powiedział Francesco Venneri, dyrektor generalny i założyciel Ultra Safe Nuclear Corporation.

Zaznaczył, że projekt jest przykładem wsparcia USA dla niezależności energetycznej Polski.

Umowa obejmuje również możliwość organizacji szkoleń dla studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego w Szczecinie, w tym możliwość prowadzenia praktycznych badań aplikacyjnych związanych z produkcją czystej energii MMR.

Źródło:

READ  Protest praw kobiet przed domem polskiego lidera – DW – 29 listopada 2022
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *