Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Polscy ustawodawcy osiągają kompromis w sprawie reformy sądownictwa w sprawie funduszy unijnych

Published

on

Ludzie idą przed Sądem Najwyższym w Warszawie 23 października 2019 r. REUTERS/Kacper Pempel/File Photo

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

WARSZAWA, 20 maja (Reuters) – Prawodawcy w polskiej koalicji rządzącej zatwierdzili reformy sądownictwa, które według rządu uwolnią miliardy euro z funduszy unijnych i pomogą gospodarce zmagającej się ze skutkami pandemii i wojny w Polsce, z którą zmaga się Ukraina.

Ponad 35 miliardów euro dotacji i pożyczek na odzyskanie COVID zostało zawieszonych w związku z awanturą rządów prawa z Brukselą, ale Warszawa poinformowała, że ​​osiągnęła porozumienie w sprawie warunków uwolnienia funduszy i oczekuje na zatwierdzenie przez UE w nadchodzących dniach.

Kluczem do tego jest uchwalona w czwartek ustawa o reformie sądownictwa.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

Ustawodawcy, którzy debatowali nad ustawą w komisji sejmowej, za podstawę reform przyjęli propozycje prezydenta Andrzeja Dudy, ale arcykonserwatywna partia Jedna Polska, będąca młodszym partnerem w rządzie, odrzuciła test bezstronności sędziów, który mówią, że może paraliżować system.

Uzgodnione w czwartek poprawki usunęły artykuł, który pozwalałby na retrospektywne odwołanie się od istniejących wyroków na podstawie bezstronności, podała państwowa agencja informacyjna PAP.

W projekcie pozostały zapisy dotyczące testu niezawisłości sędziów w sprawach otwartych.

Preambuła odwołująca się do prymatu polskiej konstytucji nad normami organizacji międzynarodowych, takich jak UE, została także dodana w wyniku nowelizacji Zjednoczonej Polski.

– Bardzo się cieszę, że Komisja przyjęła prezydencki… projekt ustawy – cytowała PAP przedstawicielkę Dudy Małgorzatę Paprocką. „Mam nadzieję, że zbliża się koniec i wkrótce stanie się on obowiązującym prawem”.

Ustawa zastąpiłaby Wydział Dyscyplinarny Sądu Najwyższego, który zdaniem krytyków jest upolityczniony, nowym organem.

Unia Europejska twierdzi, że Warszawa musi wdrożyć orzeczenie najwyższego sądu bloku, nakazując jej rozwiązanie izby, aby uzyskać fundusze. Sąd Najwyższy nałożył na Polskę 1 mln euro dziennie za zaniedbania.

READ  Opóźnienia w awarii kolei, pociągi zatrzymują się w Polsce i we Włoszech

Krytycy twierdzą, że reforma nie idzie wystarczająco daleko, aby zapewnić, że sędziowie nie będą poddawani politycznej presji.

Parlament może głosować nad ustawą przed końcem miesiąca.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać BEZPŁATNY nieograniczony dostęp do Reuters.com

raport Alana Charlisha; Adaptacja Święta Lincolna

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.