Connect with us

Gospodarka

Bułgaria wstrzymująca gaz do Polski sprawia, że ​​Rosja jest niewiarygodna, mówi KE – The First News

Published

on

Paweł Supernak/PAP

Decyzja Rosji o wstrzymaniu dostaw gazu do Polski i Bułgarii pokazuje, że jest ona niewiarygodnym partnerem handlowym – powiedział w czwartek Parlamentowi Europejskiemu komisarz UE ds. energii.

Przemawiając w Parlamencie, Kadri Simson powiedział, że decyzja będzie odczuwalna na całym kontynencie i podkreślił potrzebę nowej europejskiej polityki energetycznej. Wspomniała w tym względzie o przedstawionym w środę planie Komisji Europejskiej REPowerEU, którego celem jest przestawienie bloku z rosyjskich węglowodorów na czystą energię.

„Trzy tygodnie temu Rosja wstrzymała dostawy gazu do Polski i Bułgarii, czyniąc ryzyko utraty dostaw rosyjskich paliw kopalnych dla całej UE” – powiedziała. „To po raz kolejny pokazuje, że Rosja nie jest wiarygodnym partnerem handlowym. Wczoraj Komisja przedstawiła plan REPowerEU dotyczący wycofania rosyjskich paliw kopalnych z naszego systemu i zastąpienia ich stabilną, przystępną cenowo czystą energią”.

Ostatnie cięcia gazu przez Rosję w Polsce i Bułgarii nastąpiły po inwazji na Ukrainę, której oba kraje zdecydowanie się sprzeciwiają. Polska była jednym z głównych głosów wzywających do surowych sankcji gospodarczych wobec Moskwy.

READ  Umowa UE-Chiny: krótka sprzedaż UE, odwrócenie w przyszłości
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.