Connect with us

Gospodarka

Polscy protestujący przeciwko szczepionkom skandują, że to Żydzi są winni pandemii COVID-19

Published

on

WARSZAWA (JTA) – Kilku uczestników wiecu w Głogowie w Polsce skandowało, że Żydzi są winni pandemii COVID-19 i zgodzili się, że Żydzi „rządzą światem”.

Około 100 osób przeszło w niedzielę ulicami miasta w zachodniej Polsce, protestując przeciwko szczepieniom i „higienicznej separacji” czy restrykcjom wobec nieszczepionych.

„Wiemy, kto stoi za tym całym „planem” – powiedział jeden z liderów marszu, sugerując, że uważa, iż pandemia była fałszywa i część „planu” osłabienia polskiej gospodarki.

„Czy wiesz, kto nienawidzi Polaków? Wiemy, kto nienawidzi [us],” on dodał.

„Żydzi”, odpowiedział inny maszerujący.

Inny powiedział, że Żydzi „ubiegają się o nasze domy”, odnosząc się do debaty na temat zwrotu mienia Holokaustu, którą prawicowy rząd Polski próbuje ograniczyć.

Podczas gdy debata ta szalała w parlamencie i przyciągnęła uwagę amerykańskich prawodawców, polscy nacjonaliści wyszli na ulice. Wcześniej w tym miesiącu członkowie Wszechpolskiej Grupy Młodzieży opuścili gruz przed ambasadą Izraela w Warszawie.

Inni zakłócili nabożeństwo żałobne dla ofiar pogromu z czasów Holokaustu w zeszłym tygodniu, symbolizując inną napiętą debatę w kraju na temat tego, czy naziści czy Polacy powinni być odpowiedzialni za okrucieństwa II wojny światowej.

Polsko-żydowski profesor Michał Bilewicz, wykładowca na Uniwersytecie Warszawskim, potępił w niedzielę demonstrantów jako antysemitów. „Żyjemy w czasach, kiedy tacy ludzie nawet się nie przebierają” – napisał na Twitterze.

Biuro Środkowoeuropejskie Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego napisało na Twitterze: „To klasyczna forma antysemityzmu. Gdzie są odpowiedzi decydentów?”

Filmy z marszu pojawiły się w mediach społecznościowych. Pokazali, że policja nie reagowała na hasła antysemickie, ale podjęła działania, gdy niektórzy z uczestników zaczęli kopać radiowóz. W rezultacie aresztowano trzech mężczyzn. Dwóch z nich było pod wpływem alkoholu.

READ  Majowa aktualizacja ekonomiczna: Jedzenie w deszczu | raport

Zapisy policyjne z marszu trafiają do prokuratury, która decyduje o wszczęciu śledztwa wstępnego.

W zeszłym tygodniu prawicowa nacjonalistyczna partia Konfederacja, która ma jedenaście mandatów w polskiej izbie niższej, opublikowała na swoich oficjalnych platformach społecznościowych wideo autorstwa polskiej modelki Samuely Górskiej, mówiącej, że nie wierzy, iż Żydzi należą do Polski.

„Nie chcę też judaizmu, nie chcę LGBT, nie chcę wielu rzeczy, które są tutaj teraz” – powiedziała. „Tylko Konfederacja […] zapewnia normalność ”.

Polskie marki modowe zerwały wtedy więzi z Górską i usunęły swoje zdjęcia ze swoich profili w mediach społecznościowych.

Według badania z 2018 r. 85% polskich Żydów uważa, że ​​antysemityzm jest poważnym problemem w Polsce.

Czasy izraelskiego personelu przyczyniły się do powstania tego raportu.

Jesteś poważny Doceniamy to!

Dlatego codziennie przychodzimy do pracy – by zaoferować wymagającym czytelnikom takim jak Ty niezastąpione relacje o Izraelu i świecie żydowskim.

Więc teraz mamy prośbę. W przeciwieństwie do innych agencji prasowych, nie wprowadziliśmy paywalla. Jednakże, ponieważ prowadzone przez nas dziennikarstwo jest kosztowne, zapraszamy czytelników, dla których The Times of Israel stał się ważny, aby wesprzeć naszą pracę poprzez przyłączenie się Czasy społeczności Izraela.

Za jedyne 6 USD miesięcznie możesz wesprzeć nasze wysokiej jakości dziennikarstwo podczas korzystania z The Times of Israel BEZ REKLAM, a także dostęp do ekskluzywnych treści dostępnych tylko dla członków społeczności Times of Israel.

Dołącz do naszej społeczności

Dołącz do naszej społeczności

Jesteś już członkiem? Zaloguj się, aby już tego nie widzieć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.