Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Senatorowie amerykańscy wzywają prezydenta Polski do niedopuszczenia do ustawy o restytucji mienia

Published

on

Grupa senatorów USA wezwała prezydenta RP Andrzeja Dudę do zatwierdzenia a. aby zapobiec bardzo kontrowersyjny projekt ustawy co uniemożliwiłoby restytucję mienia lub rekompensatę osobom, których mienie zostało skonfiskowane przez polski reżim komunistyczny po II wojnie światowej, w tym ocalałym z Holokaustu.

Łącznie 12 senatorów podpisało dwupartyjne pismo do Dudy, wyrażające „poważne zaniepokojenie” ustawą i proszące go o „naciskanie do wycofania ustawy z polskiego Senatu” i weta, jeśli tak się stanie, zostaje niniejszym zatwierdzone.

Wysiłki prowadzili senatorowie Tammy Baldwin (D-WI), Marco Rubio (R-FL), James Lankford (R-OK) i Jacky Rosen (D-NV) oraz inni kluczowi senatorowie, tacy jak Cory Booker (D-NJ). ), Sherrod Brown (D-OH), Bob Casey (D-PA), Chris Coons (D-DE), Dianne Feinstein (D-CA), Cindy Hyde-Smith (R-MS), Catherine Cortez Masto (D- NV) i Ron Wyden (D-OR).

„Nie ma lepszego sposobu, aby Polska zademonstrowała swój wyraźny sprzeciw wobec zbrodni nazistowskich Niemiec i wspieranego przez Sowietów rządu polskiego” – napisali senatorowie.

„Zagwarantuje to również, że Polska wypełni swoje zobowiązania wynikające z Deklaracji Terezińskiej w sprawie mienia z czasów Holokaustu i związanych z nim kwestii z 2009 r., aby wspierać prawa krajowe, które pomagają ocalałym z Holokaustu odzyskać ich własność”.

Senatorowie napisali: „Niezliczeni Polacy, zarówno Żydzi, jak i nie-Żydzi, ucierpieli w tym mrocznym i tragicznym okresie historii, a rodziny tych ofiar powinny mieć możliwość dochodzenia zadośćuczynienia”.

24 czerwca, po wąskiej debacie, ustawa została uchwalona przez Sejm i przedłożona Senatowi do zatwierdzenia, wywołując incydent dyplomatyczny z Izraelem po tym, jak minister spraw zagranicznych Yair Lapid potępił ustawę jako „niemoralną”. . ”

READ  Jadwiga Emilewicz o "Huzarach" Solidarności Polski

Ustawa ma zostać poddana pod głosowanie w Senacie w czwartek. Senat może wprowadzić zmiany do projektu ustawy, w którym to przypadku zostanie on odesłany do Izby Gmin do ponownego głosowania.

Gideon Taylor, przewodniczący wydziału operacyjnego Światowej Organizacji ds. Restytucji Żydowskich (WJRO), powiedział, że list senatorów „wyraźnie pokazuje, że Senat USA głęboko dba o prawa ocalałych z Holokaustu i innych prawowitych właścicieli, które są na uczciwą skalę latami Czekając na sprawiedliwość mienie, które po zakończeniu wojny niesłusznie skonfiskował polski reżim komunistyczny. “

Taylor podziękował senatorom Baldwinowi, Rubio, Lankfordowi i Rosenowi za kierowanie wysiłkiem i „wszystkim senatorom za naciskanie na pilne działanie”.

Podczas jednego Przesłuchanie w komisji Na początku tego miesiąca w polskim Senacie Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich powiedział Senatowi, że moralnym obowiązkiem Polski jest wypłata jakiegokolwiek odszkodowania komukolwiek, czyje majątek został skonfiskowany przez polski rząd komunistyczny, czy to żydowskim, czy nieżydowskim.

„Jednym z Dziesięciu Przykazań jest: ‘Nie powinieneś kraść’, powiedział komisji Schudrich.

„Ten majątek został skradziony dwukrotnie, raz przez Niemców podczas okupacji kraju, a drugi raz przez komunistów po wojnie. Obecny polski rząd zastępuje rząd komunistyczny, choć w zupełnie inny sposób… Istnieje moralny obowiązek wypłacenia odszkodowania komuś, kto w jakiś sposób skradziono mienie, a moralną odpowiedzialnością rządu jest uznanie wyrządzonej niesprawiedliwości.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *