Connect with us

technologia

Polscy działacze dzielą się radami na temat praw reprodukcyjnych z amerykańskimi kobietami z polskich działaczy aborcyjnych

Published

on

Polska wprowadziła niemal całkowity zakaz aborcji w 2020 roku i zmusiła kobiety do szukania leczenia za granicą lub w podziemnych sieciach. Ponieważ przyszłość aborcji w Stanach Zjednoczonych staje się coraz bardziej niepewna, polscy działacze mają przesłanie dla amerykańskich kobiet: protestujcie, rozpowszechniajcie informacje i głosujcie.

W 2020 r. polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja jest niekonstytucyjna w przypadku „ciężkiej i nieodwracalnej wady płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu płodu”. Wyrok dodatkowo ograniczył dostęp do aborcji, która jest obecnie dostępna tylko wtedy, gdy stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety w ciąży lub jest wynikiem gwałtu i kazirodztwa.

Decyzja Trybunału Konstytucyjnego wywołała masowe ogólnopolskie protesty zorganizowane przez Strajk Kobiet. Według niezależnego raportu protestujący domagali się bezpłatnego i bezpiecznego dostępu do aborcji, ale spotkali się z przemocą policji.

Dzisiaj, Polska pozostaje krajem, w którym obowiązują jedne z najbardziej restrykcyjnych przepisów dotyczących aborcji w Europie. Ale polscy działacze znaleźli sposoby na organizowanie się, nawet pod groźbą ścigania, pomagając kobietom w potrzebie.

pogrążyć się w autokracji

„To nie przypadek, że podobne rzeczy dzieją się w Polsce, USA i innych krajach” – mówi Klementyna Suchanow, współzałożycielka Strajku Kobiet, pisarka i badaczka, której praca skupia się na międzynarodowych ugrupowaniach konserwatywnych.

Wyjaśnia, że ​​istnieje globalna sieć konserwatywnych organizacji, które są dobrze powiązane z aktorami Kremla, którzy dzielą się wiedzą specjalistyczną w kwestiach takich jak prawa antygejowskie. Na przykład, znalazł śledztwo Amerykańskie Centrum Prawa i Sprawiedliwości, grupa kierowana przez byłego adwokata Trumpa, Jaya Sekulowa, przekazała 3,3 miliona dolarów rosyjskiej organizacji ewangelickiej ściśle powiązanej z rosyjskim rządem.

Suchanow mówi, że celem takich organizacji jest zdobycie kontroli politycznej. A ponieważ przywódcy polityczni, tacy jak Trump i premier Węgier Viktor Orban, „nie pasują do demokracji”, muszą zrobić miejsce dla autokracji.

„Jednym z elementów tego jest kontrolowanie społeczeństwa i ludzi oraz tworzenie praw, które ograniczają ich działalność” – mówi Suchanow wiadomości zdrowotne.

Podczas gdy organizacje międzynarodowe potępiły orzeczenie aborcyjne, krytyka polskiego rządu wykracza poza ograniczanie praw reprodukcyjnych. Po dojściu do władzy w 2015 roku rządząca partia Prawo i Sprawiedliwość zacieśniła kontrolę nad mediami państwowymi. Jego reforma sądownictwa daje partii rządzącej władzę nad sądami. Jednocześnie konserwatywny rząd kontynuuje ataki na osoby LGBTQ.

READ  Tak, Amazon Luna omija zasady gier w chmurze Apple - kiedy Nvidia i Google będą?

Suchanow nie jest jedynym, który ostrzega przed zbliżającą się autokracją. W 2020 roku amerykańska organizacja non-profit Freedom House zmieniła klasyfikację Polski z „demokracji skonsolidowanej” na „demokrację częściowo skonsolidowaną”.
po raz pierwszy.

Kinga Jelińska, polska antropolożka kultury i dyrektor wykonawcza organizacji non-profit Women Help Women, twierdzi, że rosnące restrykcje dotyczące aborcji nie mają nic wspólnego z wyższą etyką. Zamiast tego narzucają je populiści i prawicowi politycy, którzy toczą wojnę z prawami kobiet i tzw. filozofią antygenderową.

„Chodzi o sprawowanie patriarchalnej kontroli nad ciałami kobiet i mniejszości”.

-Kinga Jelińska

Brak oficjalnych sposobów pomocy

Suchanow mówi, że z powodu restrykcyjnych przepisów, Lokalni działacze niewiele mogą zrobić, by oficjalnie pomóc kobietom. Istnieją jednak organizacje, takie jak Aborcja bez Granic, które dostarczają zasobów i informacji kobietom starającym się o aborcję w innych krajach europejskich.

Organizacja pomaga również kobietom, które teoretycznie powinny kwalifikować się do wyjątków od zakazu aborcji. Na przykład, kiedy „Kamila” odkryła, że ​​płód w jej wnętrzu rozwija się bez czaszki i nie przeżyje, odmówiono jej w Polsce aborcji. W drodze do kliniki w Holandii doznała silnego krwotoku i trafiła do niemieckiego szpitala, gdzie urodziła martwy płód.


Polski zakaz aborcji staje się kwestią międzynarodową – mówi Suchanow. Odkąd Rosja rozpoczęła w zeszłym roku inwazję na pełną skalę na Ukrainę, sąsiednia Polska przyjęła ponad 10 milionów uchodźców. Wśród nich są Ukrainki, które zostały zgwałcone przez rosyjskich żołnierzy i teraz muszą zmierzyć się z trudną rzeczywistością braku legalnego dostępu do aborcji lub antykoncepcji awaryjnej.
W pierwszym roku wojny Aborcja Bez Granic pomogła 1814 ukraińskim kobietom w dostępie do aborcji, głównie za pomocą tabletek poronnych.

Jelińska mówi, że prowadzona przez nią organizacja Women Help Women dostarcza informacji o pigułkach aborcyjnych i sposobach ich stosowania. Nazywa leki aborcyjne „technologią rewolucyjną”, ponieważ pigułki można bezpiecznie przyjmować w domu.

READ  Plan Xbox Game Pass Friends & Family firmy Microsoft może wkrótce zostać uruchomiony

„Mogą kontrolować i zamykać placówki szpitalne. Ale mała pigułka przechodzi z rąk do rąk, z kieszeni do kieszeni. Można ją włożyć do koperty i wysłać pocztą. Jest również bardzo tania, gdy jest zrobiona w ten sposób. To lek generyczny. nie ma technologii, którą państwo mogłoby kontrolować” – mówi.

Inna organizacja, Abortion Dream Team, oferuje nielegalne w Polsce pigułki aborcyjne. Na początku marca jedna z liderek organizacji Justyna Wydrzyńska została skazana na służbę publiczną za podzielenie się pigułką z ofiarą przemocy domowej.

Kobieta trzyma znak Moje ciało, mój wybór

Jelińska mówi, że ważne jest, aby zaznaczyć, że Wydrzyńska wysłała własne pigułki aborcyjne, chociaż zwykle podaje tylko informacje o aborcjach medycznych. Ponadto aktywistka została złapana, ponieważ mąż kobiety, która otrzymała tabletki, wezwał policję.

Pigułki aborcyjne są całkowicie bezpieczne, a powikłania występują u mniej niż 0,3% kobiet, ale otaczające je przepisy prawne stwarzają niebezpieczną atmosferę dla niektórych kobiet.

Lekcje dla amerykańskich kobiet

Po Roe w. łydka został uchylony w USA w zeszłym roku, aborcja jest nadal legalna w większości stanów. Jednak republikańskie wysiłki zmierzające do ograniczenia dostępu do aborcji są kontynuowane i wkrótce w całym stanie może zostać wprowadzony zakaz stosowania mifepristonu, pierwszej pigułki w schemacie dwudawkowej aborcji medycznej.

Suchanow mówi, że najlepszą radą, jaką mogłaby dać Amerykanom, jest „poczuć ten moment” i protestować, ponieważ masowe demonstracje nie mogą trwać długo. Dla polskich działaczy nadszedł ten moment w 2020 roku, kiedy to Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok.

Aktywistka Joanna Parniewska mówi, że kolejnym ważnym momentem była śmierć 30-letniej kobiety, Izabeli Sajbor, która dowiedziała się, że jej dziecko nie przeżyje z powodu rzadkiej choroby genetycznej. Po doświadczeniu przedwczesnego pęknięcia błon płodowych Izabeli odmówiono aborcji i kazano czekać do śmierci płodu. W rezultacie Izabela zmarła na wstrząs septyczny. Tragiczne wydarzenie wywołało nowe protesty pod koniec 2021 roku.

„Oczywiście żadna forma protestu czy manifestacji nie może cofnąć czasu ani przywrócić życia ofiarom tych tragedii. Ale niezwykle ważne jest, aby głośno mówić i nie zgadzać się z tą niesprawiedliwością – mówi Parniewska wiadomości zdrowotne.

Chociaż decyzja nie została cofnięta, Suchanow mówi, że jej ruch odniósł zwycięstwa, takie jak mobilizacja społeczeństwa i zmiana serc. W 2016 roku, kiedy rozpoczęły się dyskusje na temat praw reprodukcyjnych, tylko 40% osób twierdziło, że kobiety powinny mieć swobodny dostęp do aborcji. Obecnie liczba ta wzrosła do prawie 70%.

READ  16-pinowe złącze NVIDIA na karcie graficznej GeForce RTX 4090 pali się, topi kabel i złącze

„Kiedyś w wyborach można zmienić rząd. Na przykład zmiana ministra to chwila, ale zmiana społeczeństwa trwa znacznie dłużej. Potrzeba czasu, aby ludzie ci zaufali i mieli dobre powody, by razem walczyć” – mówi.

Suchanow podkreśla wagę głosowania w kolejnych wyborach, które określa jako wybór między pozostaniem w demokracji a autokracją.

Ale protest może mieć konsekwencje. Dla Parniewskiej, która wzięła udział w sesji zdjęciowej, w której leżała na polskiej fladze i symbolicznie urodziła urnę połączoną z jej ciałem pępowiną, oznaczało to utratę pracy jako nauczycielka w szkole publicznej.

Joannę Parniewską
Joannę Parniewską. Zdjęcie autorstwa Odłamki Chaosu i Trvder

Mimo to Parniewska mówi, że ważne jest, aby mówić głośno, niezależnie od tego, czy twój głos jest słyszany: „To fundamentalne prawo, którego nie można odebrać, a pewne piętno społeczne to bardzo niewielka cena, którą jestem gotów zapłacić”.

Jelińska mówi, że chociaż fundamentaliści będą próbować ograniczać prawa kobiet, będą się opierać. A jednym ze sposobów na to jest udostępnianie praktycznych informacji o pigułkach aborcyjnych w mediach społecznościowych.

Mówi: „Kiedy zawodzi państwo, medycyna, prawo, wspólnota w końcu się organizuje. I jest w tym ogromna siła. Doskonale zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma taki przywilej, ale jeśli spojrzymy na historię ruchu feministycznego, udało mu się zapewnić dostęp do bezpiecznych aborcji w bardzo restrykcyjnych okolicznościach. Zrobili to, popularyzując technologię pigułek aborcyjnych i udostępniając tę ​​wiedzę bezpłatnie”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *