Connect with us

technologia

Polsko-Rumuńskie Konsultacje Rządowe – Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Technologii

Published

on

Polsko-Rumuńskie Konsultacje Rządowe – Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego i Technologii

Konsultacje rządowe polsko-rumuńskie

28 marca 2023 r

Aktualne wyzwania dla gospodarek wynikające z wojny na Ukrainie, współpraca przy powojennej odbudowie, dekarbonizacja przemysłu, konkurencyjność gospodarki UE czy współpraca przemysłów obronnych to tylko niektóre z tematów rozmów ministrów Waldemara Budy z przedstawicielami rumuńskiego rządu zostały omówione. Dziś w Bukareszcie odbyły się polsko-rumuńskie konsultacje rządowe.

Podczas konsultacji ministrowie, ze strony polskiej pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego, rozmawiali ze swoimi rumuńskimi odpowiednikami na temat gospodarki, obronności, infrastruktury, polityki zagranicznej itp.

Podczas naszych dyskusji poruszyliśmy szereg tematów związanych z politykami sektorowymi i współpracą przemysłową, w tym z gospodarką o obiegu zamkniętym, dekarbonizacją przemysłu i konkurencyjnością europejskiej gospodarki. Szczególną uwagę poświęciliśmy współpracy business-to-business oraz wyzwaniom związanym z liberalizacją polityki handlowej UE wobec Ukrainy. Było wiele kwestii, którymi należało się zająć, i z pewnością nie omówiliśmy ich dzisiaj wszystkich. Cieszę się, że w wielu z nich mamy podobne poglądy i zainteresowania

– powiedział minister Waldemar Buda.

Minister spotkał się m.in. z Florinem Spătaru, ministrem gospodarki Rumunii oraz Lucianem-Ioanem Rusem, wiceministrem przedsiębiorczości i turystyki.

W obu krajach zakończyły się już procesy związane z ratyfikacją Porozumienia o współpracy przemysłu obronnego podpisanego podczas ubiegłorocznych konsultacji. Zapowiedziano, że w najbliższym czasie zostanie powołana komisja, która ma zbliżyć do siebie polskie i rumuńskie firmy z tej branży. Omówiono także możliwości współpracy przy odbudowie Ukrainy. Zarówno Polska, jak i Rumunia wykazały znaczące wsparcie dla Ukrainy i jej obywateli.

Współpraca gospodarcza Polski i Rumunii

Rumunia jest krajem atrakcyjnym dla polskich inwestorów. Według NBP wartość polskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Rumunii na koniec 2021 roku wyniosła 856,2 mln euro. Z danych Rumuńskiego Rejestru Handlowego wynika, że ​​na koniec grudnia 2020 r. w Rumunii zarejestrowanych było 1260 spółek z kapitałem polskim.

READ  Aukcje eBay dotyczące zestawu dla programistów PS5 zostały szybko wycofane z witryny aukcyjnej

Według wstępnych danych GUS za 2022 r. polski eksport do Rumunii wzrósł w porównaniu do 2021 r. o 19,7% i wyniósł 7,1 mld euro, natomiast polski import z Rumunii wzrósł w 2022 r. o 12,6% i wzrósł do 3,1 mld euro.

Zdjęcia (2)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *