Connect with us

Sport

Wimbledon wyklucza Rosjan, pozwala im grać neutralnie

Published

on

Wimbledon wyklucza Rosjan, pozwala im grać neutralnie

LONDYN – Gracze z Rosji i Białorusi mogą rywalizować jako neutralni sportowcy na Wimbledonie po tym, jak All England Club w piątek zniósł zakaz z zeszłego roku.

Gracze muszą podpisać oświadczenia o neutralności i przestrzegać „rozsądnych warunków”, w tym niewyrażania poparcia Inwazja Rosji na Ukrainę.

„To była niezwykle trudna decyzja, która nie została podjęta pochopnie ani bez większego uwzględnienia zaangażowanych osób” – powiedział w oświadczeniu prezes All England Club, Ian Hewitt.

Gracze nie mogą otrzymywać funduszy od państwa rosyjskiego lub białoruskiego, w tym sponsoringu od firm prowadzonych lub kontrolowanych przez państwa.

Zwycięzca Australian Open Aryna Sabalenka z Białorusi oraz rosyjscy gracze Daniil Miedwiediew i Andriej Rublow są wśród graczy, którzy mogą powrócić.

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba potępił odwrócenie jako „niemoralne”.

„Czy Rosja zaprzestała agresji lub okrucieństw? Nie, po prostu Wimbledon zdecydował się umieścić dwóch wspólników w przestępstwie. Wzywam rząd Wielkiej Brytanii do odmowy wydawania wiz swoim graczom”. — napisał Kuleba na Twitterze.

Inne turnieje tenisowe pozwoliły rosyjskim i białoruskim zawodnikom rywalizować jako neutralni sportowcy – ich narodowości nie są wymienione w nawiasach, oficjalne wyniki ani grafiki w meczach telewizyjnych. Ale podobnie jak w przypadku innych sportów zespołowych, Międzynarodowa Federacja Tenisowa nie zezwoliła Rosji i Białorusi na udział w Billie Jean King Cup lub Davis Cup.

„Uważamy również, że wyrównanie między Wielkimi Szlemami jest coraz ważniejsze w obecnym środowisku tenisowym” – powiedział All England Club.

Te same warunki dotyczą turniejów Lawn Tennis Association, wykorzystywanych przez graczy jako rozgrzewka na trawiastych kortach przed najstarszym turniejem Wielkiego Szlema w sporcie.

Profesjonalne turnieje tenisowe kobiet i mężczyzn nałożyły w zeszłym roku wysokie grzywny na LTA i zagroziły wycofaniem swoich turniejów. LTA stwierdziło, że wpływ zakazu wycieczek „byłby bardzo szkodliwy i dalekosiężny dla gry w naszym kraju”.

ATP i WTA również zareagowały na ubiegłoroczny zakaz nie przyznano punktów rankingowych dla Wimbledonu – bezprecedensowy ruch w stosunku do prestiżowej imprezy.

„W ciągu ostatniego roku nastąpiła silna i bardzo rozczarowująca reakcja niektórych organów zarządzających tenisem na stanowisko All England Club i LTA z konsekwencjami, które, jeśli będą kontynuowane, zaszkodziłyby interesom graczy, fanów, Championships i Championships British tenisa” – poinformował klub.

Tegoroczny Wimbledon rozpocznie się 3 lipca. Finał kobiet zaplanowano na 15 lipca, a finał mężczyzn na 16 lipca.

Rosyjski zawodnik Daniil Miedwiediew powiedział w rozmowie z Tennis Channel, że jest „szczęśliwy, że mam szansę zagrać w tym roku”. Rosyjski odpowiednik Karen Khachanov dowiedział się o tej wiadomości po porażce z Miedwiediewem w Miami Open w piątek i powiedział, że jest „naprawdę szczęśliwy… możemy zagrać w pełni w tym roku”.

Martina Navratilova, która zdobyła rekordowe dziewięć tytułów Wimbledonu w grze pojedynczej, była jedną z osób opowiadających się za zmianą. Napisała na Twitterze: „Jak powiedziałam w zeszłym roku, to była zła decyzja i cieszę się, że została odwrócona”.

All England Club powiedział, że warunki zostały opracowane w drodze dyskusji z rządem Wielkiej Brytanii, LTA i „międzynarodowymi interesariuszami tenisa”.

W oświadczeniu klubu opisano „osobiste oświadczenia zawodników”, ale nie podano żadnych szczegółów. LTA stwierdziło, że zawodnicy i trenerzy „są zobowiązani do podpisania oświadczeń o neutralności”, podobnych do tych stosowanych w innych sportach.

We wspólnym oświadczeniu ATP i WTA były zadowolone z wyniku.

„Osiągnięcie praktycznego rozwiązania, które chroni uczciwość gry, wymagało wspólnego wysiłku w całym sporcie” – powiedział Tours. „Sytuacja pozostaje niezwykle trudna i chcielibyśmy podziękować Wimbledonowi i LTA za ich wysiłki na rzecz osiągnięcia tego wyniku, powtarzając jednocześnie nasze jednoznaczne potępienie wojny Rosji z Ukrainą”.

___

AP Tenis: https://apnews.com/hub/tennis i https://twitter.com/AP_Sports

Prawa autorskie 2023 Associated Press. Wszelkie prawa zastrzeżone. Ten materiał nie może być publikowany, transmitowany, przepisywany ani redystrybuowany bez pozwolenia.

READ  Niezawodny geniusz Messiego podtrzymuje marzenia Argentyny o mundialu

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *