Connect with us

Gospodarka

Polityka | Ekonomista

Published

on

Posłuchaj tej historii

Ciesz się większą ilością dźwięku i podcastów na iOS lub Android.

Chile Prezydent Sebastián Piñera ogłosił stan wyjątkowy w dwóch południowych regionach na 15 dni. Armia jest wysyłana do pomocy lokalnej policji, która próbowała powstrzymać brutalne ataki rdzennych grup starających się odzyskać ziemie swoich przodków. Protestujący został zabity w proteście rdzennych grup w Santiago. Chile jest w trakcie opracowywania nowej konstytucji, która mogłaby zdecentralizować władzę i rozszerzyć prawa tubylców. Skrajnie prawicowy kandydat na prezydenta, działający na platformie prawa i porządku, ma dobre głosy w zaciętym wyścigu przed wyborami 21 listopada, w których Piñera nie będzie mógł startować.

w Bogocie, Kolumbia Capital, co najmniej pięć amerykańskich rodzin związanych z ambasadą USA miało zespół Havana. Tajemnicza choroba powodująca dzwonienie w uszach, zmęczenie i zawroty głowy po raz pierwszy pojawiła się na Kubie w 2016 roku.

Szczepienia, potem wakacje

Amerykański rząd zapowiedział, że u siebie będą wykonywać przeprawy lądowe i promowe Granice z Kanadą i Meksykiem w listopadzie, ale tylko podróżnym, którzy zostali zaszczepieni przeciwko Covid-19. Od stycznia dotyczy to również kierowców ciężarówek i studentów z Kanady i Meksyku, którzy zostali zwolnieni z zakazu przekraczania.

Teksas Gubernator Greg Abbott zakazał pracodawcom, w tym osobom prywatnym, wymagania od swoich pracowników szczepienia przeciwko Covid-19. Prowadzi to do konfliktu z rządem federalnym, który nakazuje dużym pracodawcom postępować odwrotnie.

Polska na kursie kolizyjnym z resztą Unii Europejskiej po tym, jak Trybunał Konstytucyjny tego kraju orzekł, że niektóre JAGłówne zasady Polski, w tym art. 1 Traktatu Głównego, są niezgodne z Konstytucją RP. ten JA wydaje się, że zemści się, być może zamrażając fundusze odzyskiwania Covid-19, które powinny zostać wysłane do Polski.

Austrii Kanclerz Federalny Sebastian Kurz podał się do dymisji. Stało się jasne, że jego koalicjant, Zieloni, obaliliby jego rząd, gdyby został z powodu skandalu dotyczącego opłat za tanie doniesienia prasowe. Pan Kurz zaprzecza występkom.

Wybór w Czech republika wydawało się oznaczać obalenie Andreja Babisa, miliardera premiera kraju. Sojusz opozycji zapewnił dodatkowe mandaty. Pan Babis, również zamieszany w skandal, pozostanie na razie premierem.

Emmanuel Macron, Francuski Panie przewodniczący! Plan o nazwie „Francja 2030” jest w drodze, który przewiduje 30 miliardów euro

Policja w Norwegia powiedział, że Duńczyk, który zabił pięć osób z łuku i strzały, przeszedł na islam. Atak w mieście Kongsberg był najgorszy od 2011 roku, kiedy prawicowy ekstremista zamordował 77 osób.

ten JA zaproponował zmniejszenie lub zniesienie większości kontroli granicznych w tranzycie między kontynentalną Wielką Brytanią a Irlandią Północną, które zostały następnie nałożone Brexit i przyprawić firmę o ból głowy. Trwają dalsze dyskusje.

Można było uniknąć „wielu tysięcy zgonów” Wielka Brytania we wczesnych stadiach epidemii Covid-19, zgodnie z raportem parlamentarnym. Skrytykowała początkowe podejście rządu jako „fatalizm… który próbuje zwalczać infekcje, ale nie je tłumić”. W rezultacie w Wielkiej Brytanii śmiertelność była niezwykle wysoka.

Kilka krajów azjatyckich ogłosiło plany złagodzenia kontroli granic wywołanych pandemią. Tajlandia oraz Singapur umożliwi w pełni zaszczepionym gościom z krajów niskiego ryzyka wjazd bez kwarantanny, Malezja powiedział, że pozwoli swoim obywatelom ponownie podróżować za granicę, i Indie ponownie wyda wizy turystyczne dla wszystkich pasażerów. Sydnej 107-dniowa blokada zakończona.

ten G20 odbyło się spotkanie w celu przeglądu sytuacji gospodarczej w. dyskutować Afganistan. ten JA Zapowiedziano 700 milionów euro pomocy w sytuacjach nadzwyczajnych, oprócz już obiecanych 300 milionów euro. Przywódcy zgodzili się koordynować wysiłki z talibami, ale przestali uznawać rząd. Amerykańscy urzędnicy spotkali się z przedstawicielami talibów w Katarze na ich pierwszych rozmowach od czasu dojścia dżihadystów do władzy.

W zamachu bombowym zginęło co najmniej 50 osób szyici Meczet W Kunduz, najbardziej śmiertelny atak w Afganistanie od czasu wycofania się sił amerykańskich pod koniec sierpnia. Państwo Islamskie przyjęło swoją odpowiedzialność.

Partia Muktady as-Sadra, lidera duchowieństwa i milicji, ma największą liczbę mandatów w parlamencie Irak Wybory, z ponad 70 na 329. Ale inne partie szyickie twierdziły, że głosowanie było niesprawiedliwe. Ponieważ niektórzy mają duże prywatne armie, targowanie się o to, kto utworzy następny rząd, może stać się brutalne. Niektórzy rywale pana Sadra są wspierani przez Iran.

Prezydent Joe Biden rozważał nałożenie sankcji na partie Etiopia Wojna domowa, o której był gotów porozmawiać z Uhuru Kenyattą, swoim kenijskim odpowiednikiem. Walki pogrążyły 400 000 ludzi w głodzie w północnym regionie Tigray w Etiopii. Armia etiopska rozpoczęła ofensywę przeciwko oddziałom rebeliantów z Tigray na kilku frontach.

Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości orzekał przede wszystkim za: Somali w sporze z Kenia Jaki ląd ma kawałek oceanu, nad którym uważa się, że jest bogaty w ropę i gaz ziemny. Kenia odrzuciła werdykt.

Chiny Prezydent Xi Jinping powiedział, że zjednoczenie z Tajwan „Musi być spełniony” i powinien zostać osiągnięty pokojowo. Powiedział jednak, że nikt nie powinien lekceważyć „silnej zdolności” Chin do obrony swojej integralności terytorialnej, co wskazuje na to, że mogą użyć siły. Jego tajwański odpowiednik Tsai Ing-wen powiedział, że wyspa nie ulegnie presji ze strony Chin.

Zbiorniki na pamięć

Uniwersytet w Hongkongu nakazał usunięcie rzeźby zwanej Filarem Wstydu, która brała udział w zmiażdżeniu Plac Tian’anmen Protesty w 1989 roku. Został zbudowany 24 lata temu.

Artykuł ten ukazał się w tym tygodniu w dziale Die Welt wydania drukowanego pod nagłówkiem „Polityka”.

READ  Chińczycy wygrali przetarg na budowę autostrady A2 za pół miliarda złotych
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *