Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Politycy opozycji próbują szturmować polski parlament – ​​POLITICO

Published

on

Politycy opozycji próbują szturmować polski parlament – ​​POLITICO

PiS starał się wykorzystać przypadek dwóch byłych parlamentarzystów do podkreślenia swoich zarzutów o lekceważenie przez nowy rząd Donalda Tuska zasad praworządności, a także wskazywał na przejęcie przez nowy rząd mediów publicznych i wymianę prokuratorów wyższego szczebla powiązanych z PiS i PiS zbliżająca się próba usunięcia sędziów, którzy zdaniem rządu zostali niewłaściwie mianowani przez poprzedni rząd PiS.

Duda również wykorzystał jej upadek i przesłał projekt budżetu do Trybunału Konstytucyjnego, sądu najwyższego, do kontroli, ponieważ oboje nie zostali dopuszczeni do głosowania.

Jak dotąd jednak wysiłki te nie zmieniły losów politycznych Prawa i Sprawiedliwości.

Partia traci poparcie i obecnie znajduje się znacznie poniżej 34,5%, jakie uzyskała w październikowych wyborach. Sondaż POLITICO pokazuje, że PiS ma 30% poparcia, 1 punkt procentowy za Koalicją Obywatelską Tuska.

Walka o Kamińskiego i Wąsika to tylko część znacznie szerszej walki pomiędzy nowym rządem koalicyjnym a PiS.

Kolejnym celem rządu Tuska będzie najprawdopodobniej Trybunał Konstytucyjny, organ obsadzony przez PiS sędziami lojalistami, który według rządu nie jest już sądem.

W ciągu najbliższych kilku tygodni posłowie będą mogli głosować za usunięciem pięciu sędziów, którzy zdaniem rządu Dudy zostali powołani niesprawiedliwie; Mówi się także o próbach zmiany konstytucji w celu zreformowania trybunału.

READ  Polska proponuje 20-procentowe cięcia w programach nauczania na rzecz „cichszej, skuteczniejszej i bardziej świadomej edukacji”.
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *