Connect with us

Świat

Były premier Finlandii Alexander Stubb wygrywa wybory prezydenckie – POLITICO

Published

on

Były premier Finlandii Alexander Stubb wygrywa wybory prezydenckie – POLITICO

Po ukończeniu szkoły w Finlandii, a później w USA, Belgii i Wielkiej Brytanii, Stubb zajął się polityką w 2004 roku jako poseł do Parlamentu Europejskiego. Wielki sukces Finlandii nastąpił w 2008 roku, kiedy, ku własnemu zaskoczeniu, został mianowany ministrem spraw zagranicznych.

Chwalony przez sojuszników za zdecydowane podejście do polityki, w czasie sprawowania rządów był także krytykowany za okazjonalnie pochopne oświadczenia i został zmuszony do przeprosin po oskarżeniu go o przeklinanie na posiedzeniu Rady Nordyckiej, organu współpracy regionalnej.

W trudnym roku 2014 na stanowisku premiera nie udało mu się odwrócić spadku popularności swojego KPK i w 2015 r. przegrał wybory powszechne w obliczu pogorszenia koniunktury gospodarczej. Po kolejnej kadencji na stanowisku ministra finansów w 2017 roku opuścił fińską politykę, zarzekając się, że nigdy nie wróci.

Obserwatorzy twierdzą, że podczas pięciomiesięcznej kampanii prezydenckiej Stubb zdobył poparcie wyborców, wykazując podczas debat spokojniejszą i bardziej przemyślaną postawę niż miał to w zwyczaju oraz starając się okazywać szacunek rywalom.

„Jakkolwiek potoczą się te wybory, będą one dobre dla Finlandii” – powiedział w debacie z Haavisto na początku zeszłego tygodnia.

Stubb oświadczył, że chce być siłą jednoczącą fińskie społeczeństwo, czego kraj wydaje się potrzebować po serii skandalów rasistowskich wśród ministrów, a ostatnio po strajkach związanych z warunkami pracy i płacami, które sparaliżowały usługi publiczne.

READ  Ten niedźwiedź grizzly zabity przez górskiego kozła był niewinny
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *