Connect with us

Świat

Pokojowa Nagroda Nobla dla dziennikarzy Ressy i Muratowa. nagrodzony

Published

on

MANILA, Filipiny (AP) – Dziennikarze Maria Ressa z Filipin i Dmitry Muratov z Rosji zdobyli Pokojową Nagrodę Nobla w 2021 roku w piątek za jej walkę o wolność słowa w krajach, w których dziennikarze spotykają się z ciągłymi atakami, nękaniem, a nawet morderstwami.

„Bezpłatne, niezależne i oparte na faktach dziennikarstwo służy ochronie przed nadużyciami władzy, kłamstwami i propagandą wojenną”, wyjaśnia Berit Reiss-Andersen, przewodnicząca Norweskiego Komitetu Noblowskiego, dlaczego nagroda trafiła do dwóch dziennikarzy.

„Bez wolności słowa i wolności prasy trudno będzie skutecznie promować braterstwo między narodami, rozbrojenie i lepszy porządek świata, aby prosperować w naszych czasach” – powiedziała.

Komitet Noblowski zauważył, że w 2012 roku Ressa była współzałożycielem Rappler, serwisu informacyjnego, który zwrócił krytyczną uwagę na „kontrowersyjną, morderczą kampanię antynarkotykową” prezydenta Rodrigo Duterte na Filipinach.

Ona i Rappler „udokumentowali również, w jaki sposób media społecznościowe są wykorzystywane do rozpowszechniania fałszywych wiadomości, nękania przeciwników i manipulowania dyskursem publicznym”.

W 1993 roku Muratow był jednym z założycieli niezależnej rosyjskiej gazety Nowaja Gazieta, którą Komitet Noblowski określił jako „najbardziej niezależną gazetę w dzisiejszej Rosji, o fundamentalnie krytycznym nastawieniu władzy”.

„Dziennikarstwo oparte na faktach i rzetelność zawodowa gazety uczyniły z niej ważne źródło informacji o nagannych aspektach rosyjskiego społeczeństwa, o których rzadko wspominają inne media” – dodała.

Ressa, pierwsza Filipinka, która zdobyła Pokojową Nagrodę i pierwsza kobieta uhonorowana w tym roku nagrodą Komitetu Nobla, została skazana za zniesławienie w zeszłym roku i skazany na karę więzienia w decyzji postrzeganej jako poważny cios dla globalnej wolności prasy.

Ma nadzieję, że nagroda wzmocni dziennikarstwo śledcze, „które będzie pociągać do odpowiedzialności”.

„Ta nieustająca kampania nękania i zastraszania mnie i moich kolegów dziennikarzy na Filipinach jest rażącym przykładem globalnego trendu coraz bardziej niekorzystnych warunków dla dziennikarzy i wolności prasy” – powiedziała The Associated Press.

Wskazała również gigantów mediów społecznościowych, takich jak Facebook, jako poważne zagrożenie dla demokracji, mówiąc: „W rzeczywistości priorytetowo traktowali szerzenie kłamstw wypełnionych gniewem i nienawiścią nad faktami”.

READ  Izraelskie Siły Powietrzne atakują południowy Liban

„Nie sądziłem, że to, przez co przechodzimy, przyciągnie taką uwagę. Ale fakt, że tak się stało, pokazuje również znaczenie zmagań, przed którymi stoimy, prawda? „Tak będą wyglądały nasze wybory w przyszłym roku. To walka o fakty. W walce o fakty dziennikarstwo jest aktywizmem.”

Muratow powiedział, że wykorzysta swoje zwycięstwo, aby pomóc niezależnym dziennikarzom, którzy doświadczają rosnącej presji władz, w tym tym, których organizacje zostały uznane za „zagranicznych agentów” – etykieta, która grozi przejęciem większej kontroli ze strony rządu.

„Wykorzystamy go, aby wesprzeć rosyjskie dziennikarstwo, które było represjonowane” – powiedział w komentarzach na rosyjskim kanale aplikacji do przesyłania wiadomości. „Postaramy się pomóc ludziom, którzy zostali nazwani agentami, którzy byli prześladowani i zostali wypędzeni z kraju”.

Według Komitetu Ochrony Dziennikarzy w ciągu ostatniej dekady na Filipinach zginęło 17 pracowników mediów, a 23 w Rosji.

Komitet Noblowski ustalił, że sześciu jego dziennikarzy zostało zabitych od czasu uruchomienia gazety, w tym Anna Politkowskaja, który donosił o krwawym konflikcie Rosji w Czeczenii.

Były sowiecki przywódca Michaił Gorbaczow wykorzystał część swojej nagrody pieniężnej z Nagrody Nobla w 1990 roku, aby pomóc przyszłej Nowej Gazecie kupić sprzęt biurowy i komputery.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow pochwalił Muratowa jako osobę „utalentowaną i odważną”.

„Możemy pogratulować Dmitrijowi Muratowowi – konsekwentnie pracował zgodnie ze swoimi ideałami” – powiedział Pieskow podczas telekonferencji z dziennikarzami.

Moskiewski politolog Abbas Gallyamov powiedział, że nagroda była „bolesnym ciosem dla władz rosyjskich… ponieważ wolność słowa i zasady niezależnego dziennikarstwa są złem w oczach władz rosyjskich”.

Niektórzy krytycy kwestionowali, czy nagroda respektowała wolę szwedzkiego wynalazcy Alfreda Nobla i jej pierwotny cel, jakim było zapobieganie wojnie, ale Dan Smith, dyrektor Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem, uznał, że jest to uzasadnione.

READ  Przebadali seniorów. „Zmień podejście do starzenia się”

„Wolność słowa jest częścią demokracji, a systemy demokratyczne okazały się bardziej stabilne, rzadziej toczą ze sobą wojny, rzadziej doświadczają wojny domowej” – powiedział Smith.

Reiss-Andersen zauważył, że Nagroda Pokojowa trafiła już do dziennikarzy, w tym Ernesto Teodoro Moneta z Włoch w 1907 za promowanie pacyfizmu i Carla von Ossietzky z Niemiec w 1935 po ujawnieniu, że reżim nazistowski potajemnie upada Naruszenie wojny światowej w zbroi Zgadzam się pokój.

Reiss-Andersen zwrócił również uwagę na zagrożenia dla wolności słowa związane z rozpowszechnianiem fałszywych wiadomości.

„Rozpowszechnianie fałszywych wiadomości i informacji, które są propagandowe i nieprawdziwe, jest również pogwałceniem wolności wypowiedzi, a każda wolność wypowiedzi ma swoje granice. To również bardzo ważny czynnik w tej debacie ”- powiedziała.

Organizacja zajmująca się prawami medialnymi Reporters Without Borders świętowała ogłoszenie i wyraziła „radość i pilną potrzebę”.

„Zachwyceni, bo to wyjątkowy hołd dla dziennikarstwa, doskonały hołd dla wszystkich dziennikarzy, którzy podejmują ryzyko na całym świecie w obronie prawa do informacji” – powiedział dyrektor grupy Christophe Deloire z paryskiej centrali. „A także pilność, ponieważ będzie to kluczowa dekada dla dziennikarstwa. Dziennikarstwo jest w niebezpieczeństwie, dziennikarstwo jest osłabione, dziennikarstwo jest zagrożone. Demokracje osłabiają dezinformacja, plotki i mowa nienawiści.”

Grupa, znana pod francuskim akronimem RSF, współpracowała z Ressą i Muratowem w obronie dziennikarstwa w ich krajach i jest regularnie krytykowana przez autorytarne rządy.

PEN America, grupa zajmująca się wolnością słowa, nazwała to nagrodą za „bezprecedensowe zagrożenie”, przed którym stoją dziennikarze w społeczeństwach autorytarnych.

Po ogłoszeniu sam Komitet Nobla został namierzony przez reportera, który zapytał o jego decyzję o przyznaniu Pokojowej Nagrody 2019 do premiera Etiopii Abiy Ahmeda, który jest obecnie uwikłany w wewnętrzny konflikt polityczny z potężnym regionem Tigray.

„Nie zamierzam dziś komentować innych zdobywców Nagrody Nobla ani innych tematów, które mamy dzisiaj na stole, ale mogę powiedzieć, że sytuacja wolności prasy w Etiopii jest daleka od ideału i podlega surowym ograniczeniom” – powiedział. Reiss – zwany Andersenem.

READ  LA Times przygotowuje „SNL” do „wyjątkowo słabego” pierwszego programu z ery Bidena: „Może Trump zabił satyrę”

Nagrodzie towarzyszy złoty medal i 10 milionów koron szwedzkich (ponad 1,14 miliona dolarów amerykańskich). Nagroda pieniężna pochodzi ze spuścizny po Noblu, który zmarł w 1895 roku.

Komitet Noblowski przyznał w tym tygodniu następujące nagrody:

– Nagrodę w dziedzinie Fizjologii lub Medycyny otrzymali Amerykanie David Julius i Ardem Patapoutian za odkrycie, jak ludzkie ciało odbiera temperaturę i dotyk.

– Nagroda w dziedzinie fizyki trafiła do trzech naukowców, których prace doprowadziły do ​​uporządkowania czegoś, co wyglądało na nieporządekktóre pomagają wyjaśniać i przewidywać złożone siły natury, w tym poszerzać naszą wiedzę na temat zmian klimatycznych.

– Nagroda Chemiczna trafiła do Benjamina List i Davida WC MacMillana za znalezienie prostszego, bardziej przyjaznego dla środowiska sposobu budowania cząsteczek które można wykorzystać do produkcji związków, w tym leków i pestycydów.

– Nagroda literacka trafiła do tanzańskiego pisarza Abdulrazaka Gurnah, mieszkającego w Wielkiej Brytanii, który został uhonorowany za „bezkompromisowe i współczujące zrozumienie skutków kolonializmu i losu uchodźców”.

W poniedziałek odbędzie się wręczenie nagrody za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ekonomii.

___

Jordans odpowiadał z Berlina, a Gera z Warszawy. Swój wkład przyczynili dziennikarze prasowi Masha Macpherson w Paryżu, Jan M. Olsen w Kopenhadze w Danii i Władimir Isachenkow w Rosji.

___

Przeczytaj więcej historii o byłych i obecnych laureatach Nagrody Nobla z The Associated Press na https://www.apnews.com/NobelPrizes

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *