Connect with us

Najważniejsze wiadomości

Małgorzata Mirga-Tas będzie reprezentować Polskę na Biennale w Wenecji

Published

on

Wielodyscyplinarna polsko-romańska artystka, pedagog i aktywistka Małgorzata Mirga-Tas została wybrana do reprezentowania Polski na pięćdziesiątym dziewiątym Biennale w Wenecji. Twoje „Ponowne zaczarowanie świata” zajmie Pawilon Polski podczas wydarzenia od 23 kwietnia do 27 listopada 2022 roku. Znana z praktyki rzeźbiarskiej, malarskiej, instalacyjnej i tekstyliów wielkoformatowych, Mirga-Tas wzywa do dyskryminujących Romów. stereotypów i utrzymuje pozytywny wizerunek kultury romskiej. Jej prace często obejmują ubrania przyjaciół i rodziny, które kolażuje w patchworkowe ekrany, pokazujące sceny, w których osoby noszące te ubrania palą, rozmawiają w życiu codziennym lub po prostu siedzą.

Wybierając Mirga-Tas spośród trzydziestu trzech kandydatek, jury w oświadczeniu powołało się na „niezwykle atrakcyjną formę wizualną (otwierającą pawilon na szerszą publiczność) połączoną z oryginalną i przemyślaną koncepcją ideologiczną, która sugeruje nową narrację o ciągła migracja obrazów i wzajemny wpływ kultur romskiej, polskiej i europejskiej.” „Jury chwaliło także mieszanie osobistych i wspólnotowych aspektów projektu i nazwało jego odniesienia takimi jak renesansowe malarstwo ścienne, prywatna ikonografia i symbolika historyczna.

Pawilon Polski organizowany jest przez Zachętę – Narodową Galerię Sztuki w Warszawie. Współkuratorami wystawy Mirgi-Tas będą Wojciech Szymański z Krakowa, historyk sztuki i krytyk sztuki, niezależny kurator oraz urodzona w Warszawie Joanna Warsza, niezależna kuratorka i redaktorka mieszkająca w Berlinie. Instalacja odpowiada na nadrzędny temat Biennale „Mleko snów” zarówno w tytule, jak i w swojej naturze: „Artysta stworzy magiczny świat, który podlega nieustannemu „zaczarowaniu”, stając się swoistym schronieniem” to w komunikacie prasowym dla publiczności – azyl, który daje nadzieję i relaks.”

WSZYSTKIE ZDJĘCIA

READ  Paweł Kukiz stracił 40 000. pszczó³. Obwinia walkę z komarami. „Umarli pewnego dnia zatruci chemią”
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *