Connect with us

Gospodarka

Pociągi w regionie łódzkim rozpędzą się do 250 km / h! Cztery mosty do konwersji na CMK

Published

on

PKP Polskie Linie Kolejowe SA podpisały kontrakt na modernizację 21 mostów, wiaduktów i przepustów na centralnej linii kolejowej. Kontrakt obejmuje modernizację obiektów inżynierskich na trasie Opoczno Południe – Pilichowice w województwie łódzkim.

Realizacja inwestycji polega na przygotowaniu CMK do ruchu pociągów z prędkością 250 km / h. Odbudowane zostaną między innymi 4 wiadukty kolejowe w Budkowie, Stawowicach (2) i Solcu oraz 2 mosty na rzece Opoczniance. Wymieniono struktury 15 przepustów, które oprócz odprowadzania wody oferują przejścia dla małych zwierząt.

– Przyspiesz polskie koleje. Po części dzięki modernizacji 21 mostów, wiaduktów i przepustów na głównej linii Zentralbahn może poruszać się z prędkością do 250 km / h. Czas podróży jest jednym z najważniejszych czynników zachęcających ludzi do wyboru kolei. Mam nadzieję, że dzięki modernizacji CMK jeszcze więcej osób będzie korzystało z usług polskiej kolei – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Inwestycja „Modernizacja 21 obiektów inżynierskich na linii Opoczno Płd. – Pilichowice” realizowana jest w ramach większego projektu: „Modernizacja linii kolejowej nr 4 – Główna Linia Kolejowa Centralna Etap II”. Wykonawcą inwestycji jest konsorcjum Intop Warszawa Sp. z oo i Sarinż sp. z oo Wartość zamówienia to 44,7 mln zł netto. Prace budowlane zaplanowano na lata 2021-2022. Inwestycja jest finansowana ze środków krajowych.

– Podpisanie umowy na modernizację 21 obiektów inżynierskich na linii Opoczno Płd. – Pilichowice przybliżają nas do skrócenia czasu dojazdu do CMK, bo prędkość pociągów można zwiększyć do 250 km / h. Nie wstrzymujemy ważnych projektów i kontynuujemy inwestycje pomimo pandemii – mówi Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych SA

CMK oferuje połączenia między Warszawą, Krakowem, Katowicami i Wrocławiem. Jest to również ważne dla mieszkańców województw w transporcie regionalnym: świętokrzyskim, łódzkim i mazowieckim.

READ  Andrzej Grabowski wymienia Dariusza Gnatowskiego

Wideo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *