Connect with us

Gospodarka

PKN Orken ogłasza duży projekt ekspansji petrochemicznej w Polsce – Inżynieria Chemiczna

Published

on

PKN Orlen (Płock, Polska) inwestuje w rozbudowę kompleksu olefin w płockim zakładzie produkcyjnym. Jest to kluczowy projekt w Strategicznym Programie Rozwoju Petrochemii i największa inwestycja petrochemiczna w Europie ostatnich 20 lat. Kompleks Olefins III powstanie z wykorzystaniem najnowocześniejszych technologii zapewniających m.in. większą efektywność energetyczną, w tym 30% redukcję emisji CO2 na tonę produktu. Wobec rosnących cen CO2 bezpośrednio poprawi to konkurencyjność zakładu produkcyjnego. Projekt ma zostać ukończony w pierwszym kwartale 2024 r., A rozpoczęcie produkcji planowane jest na początek 2025 r. Kompleks Olefin będzie obejmował prawie 100 hektarów lub ponad 140 boisk piłkarskich. Projekt zwiększy roczną EBITDA firmy o ok. 1 mld zł.

Produkty petrochemiczne wytwarzane w Kompleksie Olefin stanowią podstawę do produkcji wszelkiego rodzaju artykułów codziennego użytku, takich jak środki czystości, higieny i wyroby medyczne, a także włókien syntetycznych do produkcji odzieży ochronnej i masek. Wykorzystywane są również do produkcji części samochodowych, komponentów sprzętu AGD i urządzeń elektronicznych itp.

„To ważny moment dla PKN ORLEN i polskiej branży petrochemicznej. Robimy duży krok w kierunku znaczącej rozbudowy segmentu petrochemicznego w zakładzie produkcyjnym w Płocku, który po ukończeniu kompleksu olefin III będzie jednym z najnowocześniejszych tego typu w Europie. Dzięki temu projektowi PKN ORLEN będzie jednym z czołowych producentów petrochemii na rynku europejskim. Zapewni też jego konkurencyjność w dłuższej perspektywie i zwiększy odporność na niekorzystne megatrendy na rynku paliw. Ważne jest, aby projekt wpisał się w połączenie Orlenu i Lotosu, które dostarczy olefinom znaczne ilości nafty. Produkty petrochemiczne mają ogromny potencjał. Chcemy go wykorzystać do osiągnięcia maksymalnej wartości w odpowiedzi na stale rosnące zapotrzebowanie na wysokomarżowe produkty petrochemiczne. Przyniesie to korzyści spółkom z grupy, naszym akcjonariuszom i polskiej gospodarce, która stanie się jeszcze bardziej konkurencyjna – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu i Prezes Zarządu PKN ORLEN.

READ  PKO BP, Bank Pekao, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski, mBank, BNP Paribas, Bank BPS, Idea Bank, Credit Agricole - rachunki bankowe po godzinach otwarcia dla seniorów

Rozbudowa kompleksu olefin w zakładzie produkcyjnym w Płocku wpisuje się w strategię ORLEN2030, która zakłada neutralność pod względem emisji CO2 PKN ORLEN do 2050 roku. Aby osiągnąć ten cel, firma dąży do ograniczenia emisji CO2 z istniejących rafinerii i zakładów petrochemicznych o 20% oraz emisji CO2 na megawatogodzinę energii elektrycznej o 33% do 2030 r.

„PKN ORLEN to największy proces inwestycyjny w swojej historii ostatnich trzech lat. Proces ten obejmuje wszystkie obszary naszej działalności: rafineryjną, petrochemiczną, energetykę, w tym odnawialne źródła energii oraz handel detaliczny. W ten sposób PKN ORLEN umacnia swoją pozycję w Europie i na świecie oraz gwarantuje dynamiczny rozwój polskiej gospodarki i bezpieczeństwo energetyczne kraju. Rozbudowa kompleksu olefinowego stwarza szansę rozwoju dla polskiego przemysłu chemicznego i pewnego źródła zaopatrzenia, zwłaszcza dla lokalnych odbiorców produktów petrochemicznych – powiedział podczas konferencji prasowej wicepremier i minister majątku państwowego Jacek Sasin.

Z inwestycji PKN ORLEN skorzysta również Grupa LOTOS, która będzie dostarczać produkty naftowe do produkcji petrochemikaliów. Miasto Płock i okoliczne gminy również skorzystają na tym, ponieważ w rozbudowywanym kompleksie Olefin powstaną nowe miejsca pracy. Dzięki projektowi PKN ORLEN zatrudni docelowo około 380 etatów. Cały projekt petrochemiczny wygeneruje 160 mln zł podatków dla budżetu państwa. Projekt zwiększy również dostępność podstawowych petrochemikaliów, co posłuży jako platforma rozwoju polskiego przemysłu chemicznego i będzie miało bardziej pozytywny wpływ na całą gospodarkę.

Na realizację tego strategicznego projektu wyraziła zgodę Rada Dyrektorów PKN ORLEN, która, wyrażając zgodę, uwzględniła złożenie wniosku o pomoc publiczną do Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Wartość projektu szacowana jest na 13,5 mld zł na podstawie umowy pakietowej dotyczącej krakingu parowego i jednostek towarzyszących oraz szczegółowych szacunków nakładów na niezbędną infrastrukturę. Plan projektu został sporządzony zgodnie z najlepszymi praktykami światowymi.

READ  Koronawirus, Polska, blokada. Centra handlowe upadną bez wakacji

Decyzja Rady Nadzorczej otwiera drogę do podpisania umowy na rozbudowę Olefin Complex III według formuły EPCC z preferowanymi oferentami, czyli Hyundai Engineering i Técnicas Reunidas. Dodatkowo do realizacji projektu powołano specjalny pojazd ORLEN Olefiny.

„Jesteśmy dumni, że nasza oferta spotkała się z dużym zainteresowaniem w PKN ORLEN. Projekt rozbudowy Olefins Complex to dla nas doskonała okazja do zwiększenia naszej obecności w Europie jako światowej klasy wykonawca EPC ”- powiedział Chang Hag Kim, dyrektor generalny Hyundai Engineering.

„Cieszymy się, że możemy zaangażować się w realizację tak ważnego projektu, który położy podwaliny pod rozwój działalności petrochemicznej PKN ORLEN. Uczestnicząc w tym projekcie, będziemy utrzymywać naszą obecność w Polsce i potwierdzać chęć wspierania PKN ORLEN w realizacji przyszłych projektów – powiedział Juan Lladó, Prezes Zarządu Técnicas Reunidas.

Rozbudowa kompleksu będzie pierwszym tego typu projektem realizowanym w Europie w ostatnich latach. Inne europejskie firmy również dostrzegły potencjał podstawowych petrochemikaliów i ogłosiły plany zwiększenia mocy produkcyjnych olefin. Jednak dzięki skutecznemu przygotowaniu projektów i strategii kontraktowej PKN ORLEN wyprzedził konkurencję o ponad 12 miesięcy i jako pierwszy zajmie się niedoborem podstawowych produktów na rynku.

Rozbudowując kompleks olefinowy można wykorzystać korzyści skali, które mają decydujące znaczenie dla konkurencyjności PKN ORLEN. Firma posiada obecnie 5% udział w europejskim rynku petrochemicznym. Z chwilą oddania projektu do eksploatacji udział ten wzrasta do 6,4%. W ten sposób PKN ORLEN umocni swoją wiodącą pozycję w Europie Środkowej i dołączy do grona największych producentów petrochemicznych, takich jak Dow, Sabic, Ineos czy BASF.

Obecna wydajność krakera parowego wynosi 640 000 ton / rok. Projekt Olefins III planuje zwiększyć faktyczne moce produkcyjne do 1 040 000 ton, co stanowi około 60%. Łączna produkcja petrochemiczna Grupy ORLEN, która obecnie wynosi ponad 5 mln ton, wzrośnie o ponad 1 mln ton.

READ  Duże firmy muszą deklarować swoje podatki. Wiceminister wyjaśnia

Realizacja projektu jest ważnym krokiem w umacnianiu segmentu petrochemicznego płockiego zakładu produkcyjnego. Po rozpoczęciu produkcji, które planowane jest na początek 2025 roku, udział ropy naftowej wykorzystywanej do wytwarzania produktów petrochemicznych w Płocku wzrośnie z 14% do 19%. Jest to tym ważniejsze, że spada popyt na produkty rafinowane, a popyt na wysokomarżowe produkty petrochemiczne ma wzrosnąć nawet o 80% do 2050 roku.

W ramach projektu PKN ORLEN rozważy wyłączenie części instalacji olefin, która została zbudowana ponad 40 lat temu i ma moce produkcyjne około 340 000 ton, jest mniej operacyjna i energooszczędna. Zmodernizowana ma zostać nowocześniejsza część o ładowności około 300 000 ton. Co najważniejsze, grupa zbuduje nowy krakers parowy o pojemności 740 000 ton. Kompleks będzie obejmował również pięć dodatkowych jednostek produkcyjnych, w tym nową dużą fabrykę tlenku etylenu i glikolu. Po ukończeniu Olefiny Complex III jeszcze bardziej zwiększą możliwości PKN ORLEN w zakresie produkcji innych pochodnych etylenu, generują dodatkową marżę i maksymalizują zwrot z inwestycji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *