Connect with us

Gospodarka

PKB Polski w III kwartale 2023 r. – FocusEconomics

Published

on

PKB Polski w III kwartale 2023 r. – FocusEconomics

Polska: Wzrost gospodarczy umacnia się w III kwartale

Według najświeższych wiadomości, w trzecim kwartale gospodarka wzrosła o 0,5% rok do roku, co stanowi poprawę w porównaniu ze spadkiem o 0,3% w drugim kwartale.

W ujęciu kwartalnym skorygowanym sezonowo wzrost PKB przyspieszył, osiągając 1,4% w trzecim kwartale, po wzroście o 0,3% w poprzednim kwartale. Szczegółowe zestawienie zostanie opublikowane 30 listopada.

Patrząc w przyszłość, oczekuje się, że w 2024 r. gospodarka nabierze dynamiki w porównaniu z rokiem bieżącym. Spadek inflacji i stóp procentowych, a także ożywienie produkcji przemysłowej w związku z ożywieniem gospodarczym w Niemczech będą sprzyjać aktywności. Ryzykiem wzrostowym jest zwiększone prawdopodobieństwo osiągnięcia porozumienia w sprawie wydatkowania środków unijnych po październikowych wyborach. Dodatkowe skutki wojny rosyjsko-ukraińskiej stanowią ryzyko pogorszenia sytuacji.

Analitycy ING tak komentowali perspektywy:

„Na podstawie dostępnych danych zakładamy, że w trzecim kwartale 2023 r. spadek spożycia prywatnego był znacznie mniejszy niż w pierwszej połowie roku. Inwestycje w dalszym ciągu solidnie rosły (największa pozytywna niespodzianka w danych o PKB za 2023 r.), koncentrując się w dużych firmach. Zmiana stanu zapasów prawdopodobnie miała mniej negatywny wpływ na roczną dynamikę PKB niż w poprzednich kwartałach.”

READ  Handel pomiędzy Polską a Pakistanem przekracza 920 mln dolarów | Trybuna Ekspresowa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *