Connect with us

technologia

Pierwsza na świecie ciężarna mumia starożytnego Egiptu odkryta przez polskich badaczy; Zobacz, co doprowadziło do odkrycia

Published

on

Dokonując odkrycia, które dosłownie zamienia ideę tajemnicy w tajemnicę, polscy naukowcy odkryli pierwszą na świecie ciężarną mumię ze starożytnego Egiptu. Mumia, która do niedawna uważana była za mężczyznę, miała w macicy płód w wieku od 7 do 8 miesięcy.

Według naukowców z Warsaw Mummy Project podczas badań radiologicznych w łonie 2000-letniej mumii odkryto „maleńką stopę”. Co ciekawe, uważa się, że ocalałe szczątki należały do ​​egipskiego księdza Hor-Djehuty (żyjącego w 1 roku p.n.e.), który przez kilka lat przebywał w warszawskim Muzeum Narodowym.

Skanowana jest 2000-letnia mumiaWarsaw Mummy Project

„Z nieznanych powodów płód nie został usunięty z brzucha podczas mumifikacji. Z tego powodu mumia jest naprawdę wyjątkowa. Nasza mumia jest jedyną na świecie, która została zidentyfikowana jako płód w łonie matki” – powiedział dr hab. Wojciech Ejsmond, autor do korespondencji, w oświadczeniu.

Zmień tożsamości

Podczas gdy mumia jest obecnie potwierdzana jako kobieta mogąca zajść w ciążę, jej tożsamość zmienia się interesująco przez ponad 200 lat. W 1826 r. Sarkofag z zabalsamowanym ciałem został przekazany Uniwersytetowi Warszawskiemu. W Muzeum Narodowym przechowywany jest od 1917 roku.

Mama w ciąży

Wizualizacja 3D mumiiEjsmond et al./ Journal of Archaeological Science

Pierwotnie zakładano, że szczątki należały do ​​kobiety, gdyż trumna jest bogato zdobiona. Jednak po przetłumaczeniu napisów na nim około 1920 r. „Ona” stała się mężczyzną. „Pisarz, kapłan Horus-Thoth, który był czczony jako odwiedzające bóstwo na górze Djeme, królewski namiestnik miasta Petmiten, Hor-Djehuty, usprawiedliwiony głosem, syn Padiamonemipeta i pani z rodu Tanetmin”, czytamy w tłumaczenie.

Mama w ciąży

Zdjęcie rentgenowskie czaszki mumiiEjsmond et al./ Journal of Archaeological Science

Dzięki nowoczesnej technologii błędna identyfikacja została ostatecznie poprawiona w 2016 roku przez ten sam zespół, który był zaangażowany w obecne badanie. Dowiedzieli się, że mumią była kobieta, która miała prawdopodobnie od 20 do 30 lat i korzystała z tomografii komputerowej. Eliminuje to potrzebę rozpakowywania bandaży sprzed 2 tysięcy lat.

Kobieta z wysoka

Jedną z pierwszych wskazówek dotyczących ich płci była delikatna struktura szkieletu. „To była pierwsza wskazówka, że ​​nie była to osoba wymieniona w inskrypcji na trumnie, w której złożono zwłoki” – zauważył dr. Marzena Ożarek-Szilke, główna autorka nauka

Mama w ciąży

Sarkofag i mumiaWarsaw Mummy Project

Gdy nastąpiły bardziej szczegółowe badania antropologiczne, brak penisa w mumii przekonał badaczy, że ciało zawarte w bandażach było rzeczywiście ciałem kobiety. Wizualizacja 3D szczątków ujawniła długie, kręcone włosy i zmumifikowane piersi.

O ile analiza potwierdziła płeć mumii, to sposób jej przygotowania wskazywał, że była to kobieta o wysokiej pozycji społecznej. Została skrupulatnie zmumifikowana, owinięta w cienki materiał i położona na spoczynku z wyśmienitym zestawem amuletów.

Pierwsza ciężarna mumia ze starożytnego Egiptu

Mama w ciąży

Zdjęcie rentgenowskie mumiiEjsmond i in. / Journal of Archaeological Science

Po szczegółowej analizie promieni rentgenowskich i obrazów z tomografów zespół ostatecznie odkrył cały płód. Ich badanie wykazało, że nienarodzone dziecko miało około 26 do 28 tygodni.

„Byliśmy już w trakcie podsumowywania projektu i drukowania publikacji. Ostatni raz oglądaliśmy zdjęcia z moim mężem Stanisławem, archeologiem z Egiptu i zauważyliśmy znajomy obrazek dla rodziców trójki dzieci (ich samych) w brzuchu zmarła Kobieta, mała stopa – powiedział dr. Ożarek-Szilke.

Mama w ciąży

Tomografia komputerowa brzucha mamy z płodemEjsmond et al./ Journal of Archaeological Science

Autorzy nie zidentyfikowali jeszcze płci dziecka i powodu nie wyjęcia płodu z macicy. Zespół zamierza jednak ustalić przyczynę śmierci tajemniczej kobiety, analizując śladowe ilości krwi przetrzymywanej w tkankach miękkich zmarłego.

„Wysoka śmiertelność podczas ciąży i porodu w tych czasach nie jest tajemnicą. Dlatego uważamy, że ciąża może w jakiś sposób przyczynić się do śmierci młodej kobiety”. zakończony DR Ejsmond.

READ  PS4 i PS5 otrzymają ekskluzywny tryb Call of Duty: Black Ops Zombies w okresie zimnej wojny
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *