Connect with us

Gospodarka

PGNiG zgadza się na rozwój polskiego sektora biogazowego

Published

on

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG), kontrolowana przez państwo polska spółka naftowo-gazowa, podpisała umowę na rozwój sektora biogazu i biometanu.

Kilku przedstawicieli Grupy PGNiG wzięło udział w projekcie zainicjowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Pełnomocnika Rządu ds. Energii Odnawialnej Ireneusza Zyska.

Umowa opisuje działania związane z uruchomieniem i prowadzeniem produkcji oraz gospodarką biogazem i biometanem, a także tworzeniem otoczenia regulacyjnego i mechanizmów wspierających rozwój branży.

– Mówiąc o rozwiązaniach wspierających proces transformacji energetycznej, które są bezpieczne dla polskiej gospodarki, nie ma mowy o obejściu biometanu – mówi Paweł Majewski, prezes PGNiG ARE.

„Rozwój rozproszonych obiektów w pobliżu źródeł surowców i przetwarzania odpadów, które są szkodliwe dla rolnictwa i przemysłu komunalnego – wszystko to w bardzo krótkim czasie może przyczynić się nie tylko do pozyskania nowego źródła energii, ale także do rozwiązania kilku” ważnych wyzwania środowiskowe ”.

Umowa jest efektem działań w ramach Memorandum of Understanding tworzenia partnerstwa na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu, podpisanego w październiku 2020 roku.

PGNiG odpowiadało za koordynację prac zespołów Bio-LNG i Bio-CNG oraz za wprowadzanie biometanu do krajowej sieci dystrybucyjnej gazu. Grupa blisko 70 przedstawicieli wszystkich podmiotów branży biometanowej dyskutowała i weryfikowała takie tematy jak jakość paliw, koszty przyłączenia i podawania biometanu siecią dystrybucyjną oraz wykorzystanie systemu certyfikacji KZR w procesie produkcyjnym.

„Jako firma gazownicza jesteśmy optymistycznie nastawieni do umowy” – dodał Majewski. „W ostatnim czasie kilkakrotnie zajmowaliśmy się potencjałem biometanu.

– Tym bardziej cieszymy się, że tak wielu przedstawicieli PGNiG mogło wziąć udział w pracach projektowych oraz podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Dołożymy wszelkich starań, aby wesprzeć dalsze działania służące realizacji sformułowanych w dokumencie rekomendacji rynkowych, instytucjonalnych i prawnych.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *