Connect with us

Świat

Pentagon obserwuje, jak Rosja intensyfikuje agresję w Europie Wschodniej

Published

on

Prezydent niedawno zatwierdził dodatkowe 125 mln dolarów na śmiercionośną pomoc dla Ukrainy na obronę granic z Rosją, w tym dwie uzbrojone łodzie patrolowe i radar przeciwartyleryjski. Stany Zjednoczone dostarczyły Ukrainie ponad 2 miliardy dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa od 2014 roku, w tym rozmieszczenie rakiet przeciwpancernych Javelin. Podczas gdy administracja Obamy wysyłała sprzęt wojskowy na Ukrainę, śmiertelna pomoc przyszła po administracji Trumpa.

Biden od dawna angażuje się w pomoc Ukrainie, zwłaszcza po najeździe Rosji na Krym w 2014 roku. Jako wiceprezydent i główny wysłannik administracji Obamy w Kijowie, Biden odwiedził ten kraj sześć razy i godzinami rozmawiał przez telefon ze swoimi przywódcami.

Prowadził również wysiłki, aby wysłać siły amerykańskie do szkolenia ukraińskich bojowników i wezwał najwyższych urzędników do wykorzenienia korupcji, powiedział jego doradca POLITICO w wywiadzie udzielonym w zeszłym roku.

Odpowiedź Pentagonu: Przywódcy Pentagonu wyrazili zaniepokojenie sojusznikom NATO o wznowienie walk w Europie Wschodniej, w których 26 marca zginęło czterech ukraińskich żołnierzy, a dwóch innych zostało rannych, a także nadbudowę sił rosyjskich, powiedział w środę rzecznik John Kirby.

„Oczywiście nie chcemy więcej naruszeń na terytorium Ukrainy” – powiedział Kirby. „Byliśmy bardzo jasni co do zagrożeń, które widzimy w różnych domenach z Rosji … traktujemy je bardzo poważnie”.

Kirby powiedział, że nie jest świadomy jakichkolwiek interakcji między Rosjanami a siłami amerykańskimi w Europie Wschodniej.

Generał Mark Milley, przewodniczący połączonych szefów sztabów, rozmawiał w środę telefonicznie o sytuacji bezpieczeństwa ze swoimi rosyjskimi i ukraińskimi kolegami oddzielnie. Również w środę ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kuleba powiedział, że rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Antony Blinkenem o „sposobach wzmocnienia współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa”.

„Miałem z tobą produktywną i skoncentrowaną rozmowę @SecBlinken Podczas gdy Rosja nadal systematycznie zaostrza sytuację bezpieczeństwa we wschodniej Ukrainie i na Krymie ”, napisał na Twitterze Kuleba.

READ  Koronawirus. USA: Syn Donalda Trumpa miał koronawirusa

W rozmowie telefonicznej ze swoim ukraińskim odpowiednikiem na początku tego tygodnia doradca ds. Bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powtórzył „niezachwiane poparcie Ameryki dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy” – powiedział Kirby.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *