Connect with us

Świat

Korea Północna nie będzie już dążyć do pojednania z Koreą Południową, powiedział Kim Dzong Un

Published

on

Korea Północna nie będzie już dążyć do pojednania z Koreą Południową, powiedział Kim Dzong Un

SEOUL, Korea Południowa (AP) – Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un powiedział, że jego kraj nie będzie już dążył do pojednania z Koreą Południową i wezwał do przepisania konstytucji Korei Północnej, aby wyeliminować ideę wspólnej państwowości między krajami podzielonymi wojną, podały we wtorek media państwowe.

Historyczne posunięcie mające na celu porzucenie trwających od dziesięcioleci wysiłków na rzecz zjednoczenia, które opierało się na poczuciu jednolitości narodowej podzielanym przez obie Koree, następuje w obliczu zwiększonych napięć, w związku z którymi tempo rozwoju broni Kima i ćwiczenia wojskowe Południa ze Stanami Zjednoczonymi zaostrzyły się krok po kroku .

Korea Północna rozwiązała także kluczowe agencje rządowe, których zadaniem jest zarządzanie stosunkami z Koreą Południową, decyzją podjętą w poniedziałek podczas sesji parlamentu z uprawnieniami tego kraju, podała oficjalna koreańska Centralna Agencja Informacyjna.

Najwyższe Zgromadzenie Ludowe stwierdziło, że obie Koree znajdują się w „ostrej konfrontacji” i poważnym błędem byłoby, gdyby Północ postrzegała Południe jako partnera dyplomatycznego.

„Komitet Pokojowego Zjednoczenia Kraju, Krajowe Biuro Współpracy Gospodarczej i Międzynarodowa Administracja Turystyki (Diamentowa Góra), instrumenty, które istniały dla dialogu, negocjacji i współpracy (północ-południe), zostaną zniesione” – oznajmiło zgromadzenie w opinia opinia.

W przemówieniu na zgromadzeniu Kim oskarżył Koreę Południową i Stany Zjednoczone o eskalację napięcia w regionie, zauważając, że ich szeroko zakrojone wspólne ćwiczenia wojskowe, rozmieszczenie strategicznych zasobów wojskowych USA oraz trójstronna współpraca z Japonią w zakresie bezpieczeństwa popychają Półwysep Koreański w kryzys. zamieniło się w niebezpieczny obszar ryzyka wojny” – stwierdziła KCNA.

Kim powiedział, że dążenie Północy do pojednania i pokojowego zjednoczenia z Południem stało się niemożliwe, które określił jako „wysokich pionków” mocarstw zewnętrznych mających obsesję na punkcie manewrów konfrontacyjnych.

Wezwał zgromadzenie do przepisania konstytucji Północy i zdefiniowania Korei Południowej jako „głównego i stałego głównego wroga Północy”.

READ  Włochy otrzymały o 100 000 mniej dawek szczepionki Pfizer / BioNTech niż oczekiwano

Nakazał także usunięcie dotychczasowych symboli pojednania międzykoreańskiego, aby „całkowicie wyeliminować z historii narodowej naszej republiki pojęcia takie jak„ zjednoczenie ”, „pojednanie” i „rodacy”.

W szczególności wezwał do zamknięcia transgranicznych odcinków kolei i zburzenia pomnika w Pjongjangu upamiętniającego wysiłki na rzecz zjednoczenia, które Kim określił jako „bolesne”.

„To ostateczny wniosek z gorzkiej historii stosunków międzykoreańskich, że nie możemy razem kroczyć ścieżką odbudowy narodowej i zjednoczenia” – powiedział.

Kim poczynił podobne uwagi podczas spotkania partii rządzącej pod koniec roku, stwierdzając, że stosunki międzykoreańskie są „mocno zakotwiczone w stosunkach między dwoma wzajemnie wrogimi państwami”. W zeszłym tygodniu na konferencji politycznej określił Koreę Południową jako „głównego wroga” Północy i zagroził jej zniszczeniem, jeśli zostanie sprowokowany.

Prezydent Korei Południowej Yoon Suk Yeol powiedział podczas posiedzenia gabinetu w Seulu, że komentarze Kima ukazały „antynarodowy i antyhistoryczny” charakter rządu Pjongjangu. Yoon powiedział, że Południe utrzymuje silną postawę obronną i ukarze Północ „wiele razy surowo”, jeśli ją sprowokuje.

„fałszywa taktyka pokojowa” Północy, która groziła nam wyborem między „wojną” a „pokojem”, już nie działa” – powiedziała Yoon.

W swoim przemówieniu do zgromadzonych Kim powtórzył, że Północ nie ma zamiaru jednostronnie rozpoczynać wojny, ale nie ma też zamiaru jej unikać. Powołując się na swój rozwijający się wojskowy program nuklearny, powiedział, że konflikt nuklearny na Półwyspie Koreańskim zakończy istnienie Korei Południowej i będzie oznaczać „niewyobrażalne katastrofy i porażki dla Stanów Zjednoczonych”.

Zgromadzenie stwierdziło, że rząd Korei Północnej podejmie „praktyczne środki” w celu wdrożenia decyzji o rozwiązaniu agencji odpowiedzialnych za dialog i współpracę z Południem.

Narodowy Komitet Pokojowego Zjednoczenia jest główną agencją Korei Północnej do spraw międzykoreańskich od jego powstania w 1961 roku.

Krajowe Biuro Współpracy Gospodarczej i Międzynarodowa Administracja Turystyki Diamond Mountain otrzymały zadanie obsługi wspólnych projektów gospodarczych i turystycznych między Koreami w krótkim okresie pojednania w pierwszej dekadzie XXI wieku.

READ  Rośnie liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Indiach po erupcji jeziora polodowcowego, przed którym naukowcy ostrzegali od lat

Takie projekty, w tym wspólnie zarządzany park fabryczny w północnokoreańskim mieście Kaesong przy granicy z Koreą Południową i południowokoreańskie wycieczki do północnego kurortu Diamond Mountain, były wstrzymywane od lat ze względu na pogorszenie stosunków między rywalami w związku z nuklearnymi ambicjami Korei Północnej.

Działania te są obecnie zakazane na mocy rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ skierowanych przeciwko Północy, które zostały zaostrzone od 2016 r., gdy Kim przyspieszył swoje testy nuklearne i rakietowe.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *