Connect with us

Świat

Arabia Saudyjska kończy feud z Katarem w porozumieniu, w którym pośredniczył Kushner

Published

on

Oczekuje się, że Arabia Saudyjska i jej sojusznicy podpiszą we wtorek kontrakt, który oficjalnie wygaśnie ich feud z Katarem Urzędnik rządowy potwierdził w poniedziałek porozumieniem wynegocjowanym przez starszego doradcę Białego Domu Jareda Kushnera.

Odprężenie, które ma na celu dalszą izolację Iranu, następuje po serii historyczne porozumienie pokojowe na Bliskim Wschodzie pośredniczył w ostatnich miesiącach Biały Dom Trumpa w celu normalizacji stosunków między Izraelem a niektórymi z jego arabskich sąsiadów.

Wtorkowe porozumienie zakończy czteroletnią blokadę Kataru przez Arabię ​​Saudyjską, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Egipt i Bahrajn, które w 2017 roku zarzuciły przywódcom Kataru wspieranie terroryzmu i przystąpienie do Iranu.

Kushner pomagał pośredniczyć w zawarciu umowy przez ostatnie kilka tygodni i poleciał w poniedziałek do Arabii Saudyjskiej, aby być świadkiem podpisania umowy na posiedzeniu Rady Współpracy Zatoki Perskiej, powiedział urzędnik.

Zgodnie z umową Arabia Saudyjska otworzy swoją przestrzeń powietrzną dla katarskich samolotów, jeśli Qatar Airways zrzuci pozew w wysokości 5 miliardów dolarów przeciwko czterem narodom, domagającym się odszkodowania za blokadę.

Największa baza wojskowa Stanów Zjednoczonych w regionie znajduje się w Katarze, gdzie może przeprowadzać naloty na Państwo Islamskie i talibów, czyniąc Waszyngton ofiarą blokady.

Katar został zmuszony do przekierowania ruchu lotniczego przez Iran, wzmacniając Teheran, który wygenerował dodatkowe dochody dzięki dzierżawie przestrzeni powietrznej Katarowi dziennik “Wall Street zgłosił poniedziałek.

Bogate w ropę Królestwo Arabii Saudyjskiej i jego sojusznicy rozpoczęli w czerwcu 2017 r. Dyplomatyczne oblężenie mniejszego królestwa arabskiego i opublikowali listę 17 żądań, w tym zamknięcie sieci wywiadowczej Al Jazeera i pogorszenie stosunków z Turcją i Iranem.

39-letni Kushner nawiązał bliskie stosunki z de facto władcą Arabii Saudyjskiej, 35-letnim księciem Mohammadem bin Salmanem, i odwiedził Rijad w listopadzie, aby zakończyć blokadę.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *