Connect with us

Świat

Podczas szczytu Everest Chiny tworzą linię podziału między obawami Covid

Published

on

Obóz bazowy Everest po stronie nepalskiej został dotknięty przypadkami koronawirusa od końca kwietnia. Rząd Nepalu, którego dochody z turystyki głodują, nie odwołał jeszcze wiosennego sezonu wspinaczkowego – zwykle od kwietnia do początku czerwca, zanim zaczną padać monsunowe deszcze.

Nie było od razu jasne, w jaki sposób ta linia będzie egzekwowana na szczycie, maleńkim, niebezpiecznym i niegościnnym miejscu wielkości stołu w jadalni.

Mały zespół tybetańskich przewodników wspinaczkowych wejdzie na Everest i ustawi „linię podziału” na szczycie, aby powstrzymać wszelkie kontakty między wspinaczami po obu stronach szczytu, podała agencja Xinhua, powołując się na szefa tybetańskiego biura sportowego.

Grupa 21 Chińczyków jest w drodze na szczyt po stronie tybetańskiej, poinformował Xinhua.

Przywódcy tybetańscy ustalą linię podziału przed przybyciem, poinformowała państwowa agencja informacyjna, nie opisując, jak ta linia miałaby wyglądać.

Nie było też jasne, czy to przywódcy tybetańscy wymuszą „separację”, czy też pozostaną w tak zwanej strefie śmierci, gdzie wiele osób umiera z powodu braku tlenu, aby utrzymać linię.

Szczyt szczytu o wysokości 8848 metrów to niewielka kupka śniegu, na której może pomieścić zaledwie pół tuzina wspinaczy i przewodników jednocześnie.

Chiny nie zezwalały zagranicznym wspinaczom na wspinanie się od strony tybetańskiej od wybuchu epidemii Covid-19 w zeszłym roku z powodu obaw o infekcję.

Turyści przebywający w malowniczym rejonie Everest w Tybecie mają również zakaz odwiedzania bazy po tybetańskiej stronie.

Chiny kontynentalne zgłosiły 12 nowych przypadków Covid-19 w niedzielę 8 maja – wszystkie z podróżnikami z zagranicy – od siódmego dnia poprzedniego. Nepal zgłosił w piątek 9 023 nowych przypadków, co jest największym jednodniowym wzrostem w kraju.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.